DRUHÝ ALBUM SKUPINY TOLSTOYS JE O HĽADANÍ VLASTNEJ IDENTITY

Slovenská skupina Tolstoys vydáva svoj dlho očakávaný druhý album „Mirror Me“, ktorého hlavnou témou je hľadanie vlastnej identity. Kapela pôsobiaca medzi Berlínom, Prahou a Bratislavou zároveň predstavuje aj videoklip k titulnej skladbe.


V novom klipe si zahrali aj producent Drew Deal a masteringovy inžinier Zino Mikorey, ktorí zásadným spôsobom prispeli ku konečnému zneniu albumu. Tolstoys svoju novinku pokrstia 18. marca v pražskom Café V lese a 28. mája v Novej Cvernovke.

Hudobníci na novom albume skúmajú predstavu, že všetky naše pocity, zvyky a vzorce vychádzajú z toho, ako sa k nám naši rodičia, priatelia a partneri chovali v minulosti.

„Počas prípravy albumu sme z diaľky pozorovali naše emócie. Snažili sme sa ich pochopiť, a tým posilniť svoje vlastné ja, dospieť,“ hovorí mladá autorka a speváčka Ela Tolstova, ktorá v tomto procese hľadania osobnej identity a zrkadlenia samej seba výrazne posilnila svoje sebavedomie. A sebavedome pôsobí aj celá šesťčlenná kapela. Svieže prepojenie groovy bezpražcových beatov, ostrých casio synťákov a jemného hlasu frontwomanky odkazuje do najvyšších poschodí súčasného indie popu.

Videoklip k titulnej skladbe albumu vznikol pod taktovkou mladých nemeckých filmárov, bratov Olafa a Felixa Spitty. Natáčalo sa v Berlíne, kam sa Ela pred pol rokom odsťahovala za štúdiom kompozície populárnej hudby na BIMM Institute Berlin.

„Klip sme natočili iba dve mesiace po mojom nasťahovaní do Nemecka s komunitou umelcov a zároveň našich priateľov, ktorí ma veľmi spontánne a rýchlo prijali medzi seba. Každá scéna symbolizuje jednu skladbu na albume. Smetiari v scéne záverečného objatia sú Drew Deal a Zino Mikorey,“ dodáva Tolstova s tým, že s touto pre dosku kľúčovou dvojicou Tolstoys začali pracovať už pred dvoma rokmi a postupne sa medzi nimi vytvorilo veľmi silné kreatívne a priateľské puto.


Skladba nadväzuje na už zverejnené single a videoklipy Describe My Name, Chýbanie, Skin Hunger (We Are Human Beings), Cigarette Tongue a Gentle. Ich prostredníctvom a zakaždým s iným vizuálnym umelcom Tolstoys od jari minulého roka postupne odkrývajú príbeh svojej novej dosky. Intenzívna bola najmä Elina štvormesačná tanečná príprava pred natáčaním videoklipu k skladbe Gentle, ktorá aktuálne boduje v playliste EQUAL Global na Spotify vedľa takých mien ako FKA Twigs alebo Sevdaliza. Silný zážitkom bolo ale aj nahrávanie fake svadby oboch hlavných protagonistov kapely Ely a Michala v klipe Describe My Name alebo príprava klipu Skin Hunger (We Are Human Beings), kde vo zvieracích maskách oslavovali ľudskú spolupatričnosť.

Tolstoys svoju novú hudbu predstaví na turné po Českej republike, Slovensku a Nemecku.

Najprv zahrajú 17. marca v brnianskom Kabinete Múz a 18. marca v pražskom Café V lese, kde album pokrstia Na oboch týchto miestach im bude predskakovať herečka a hudobníčka Karolína Baranová. Následne Tolstoys 23. apríla vystúpia na Sharpe festivale v Bratislave a potom ich po boku nemeckej kapely Darjeeling čakajú koncerty v Berlíne, Cologne a Hamburgu. V závere turné sa na tri koncerty vrátia opäť na Slovensko. Slovenský krst nového albumu prebehne 28. mája v bratislavskej Novej Cvernovke.

Zuzana Suchová a NMR (foto: press Tolstoys)