DUB INC: NOVÝ ALBUM ODHAĽUJÚCI BUDÚCNOSŤ

Francúzska skupina Dub Inc vydala ôsmy štúdiový album s názvom „Futur“. Nájdete na ňom reggae s nádychom elektroniky, orientálne harmónie a angažované texty.

Skupina vyjadruje svoje obavy o budúcnosť a premieňa ich na nádej. Tvrdí, že jednotlivci sa môžu spojiť a vybudovať svet, v ktorom sa budeme navzájom viac rešpektovať. Na albume „Futur“ sa kapela Dub Inc zameriava na podstatu: potrebu kolektívnej sily, rozmanitosti, úctu k minulosti, identite a na radosť z toho, že je kapela stále spolu.

V textoch nových piesní rezonujú aj naliehavejšie témy o klimatickým zmenách, geopolitických otázkach a sociálnych ťažkostiach, ktoré zažíva súčasná spoločnosť. Je nevyhnutné nečakať a každý by mal začať konať.

Svoje miesto v reggae komunite skupina umocnila niekoľkými spoluprácami

S albumom „Balik(Nos Héros)“ vzdala kapela zo Saint-Etienne hold svojim predkom. Tí môžu byť zdrojom inšpirácie pre budovanie lepšej budúcnosti v dobe, v ktorej chýbajú vzory a osobnosti.

Skladbou „Taïro (Il est temps)“ kapela vyzýva na reakciu na súčasný systém. „À nous d’agir, finis les blah-blah“ (Je na nás, aby sme konali, už žiadne blah-blah- blah).

V piesni „Democratoz (Mazal)“ spevák Hakim použil text v alžírskom jazyku Kabyle, ktorý sublimuje orientálny tón jeho hlasu. Album obsahuje aj spoluprácu s umelcom, ktorého poznáme pod menom Alborosie (Bad Boy) a duet s Kumarom (People of the world).

Prostredníctvom textov a vlastnej estetiky Dub Inc rozosievajú posolstvo spočívajúce v ľudskosti a univerzálnosti

Od začiatku leta je kapela na veľkom koncertnom turné s názvom Tour du monde: „Avant de poser nos valises/Je rêve et réalise/Que chez nous, c’est partout à la fois“ (Predtým, ako sa rozhodneme odložiť kufre/uvedomujeme si, že doma je to všade naraz.“).

Skupina spieva aj o stálosti (Mélodie Rebelle): „Chaque note en devient vitale/Même si la folie d’vient normale /C’est à nous-mêmes qu’il faudra rester fidèles“ (Každá nota sa stáva životne dôležitou/Až keď sa šialenstvo stane normálnym/budeme musieť zostať verní najprv sami sebe); a o jej odpore proti systému (Limites) „Tous les jours la musique évite que nos yeux se ferment“ (Každý deň nám hudba bráni tomu, aby sa naše oči zatvárali).

Vlastné hodnoty spája všetkých päťnásť skladieb albumu „Futur“

Po dvadsiatich rokoch na scéne, dvoch rokoch odlúčenia od publika, po letnej koncertnej sezóne vo Francúzsku i v zahraničí (ich trurné bude pokračovať od jesene až do roku 2023), kapela priniesla novým albumom závan čerstvého vzduchu, ktorý dodal ich fanúšikom silu čeliť súčasnej pochmúrnej svetovej situácii.

Tento album dáva príležitosť na bilancovanie. Je nahrávkou, ktorá sa vyznačuje zrelosťou, ktorú kapela nadobudla v priebehu rokov, rovnako ako nemenným optimizmom jej členov.

NMR (foto: press Dub Inc)