POLITICKÉ VÝČITKY SKUPINY DUB INC NA ALBUME „MILLIONS“

Dub Inc - Millions (Idol/Cargo, 2019)

Dub Inc vznikli v roku 1997 vo francúzskom meste Saint-Étienne.

Dub Inc

Vo svojej hudbe kombinujú reggae s hudobnými štýlmi ako dancecehall, dub, ska i rap. Dobre známi sú aj v našich končinách, pretože niekoľkokrát vystúpili na festivale Uprising i na rôznych podujatiach v susedných krajinách.

Hudobný štýl Dub Inc bol od začiatku ovplyvnený aj africkou a arabskou hudbou. Texty ich piesní sú vo francúzštine, angličtine, arabčine i v africkom jazyku Kabyle. Jadro skupiny tvorí pôvodom alžírsky spevák Hakim „Bouchkour“ Meridja, senegalsky MC Aurélien „Komlan“ Zohou a francúzsky gitarista Jérémie Grégeoi. V skupine celkovo pôsobí osem hudobníkov.

Kapela debutovala v roku 1999 miniabumom „Dub Incorporation 1.1.“ obsahujúcim päť piesní. Za prvý oficiálny album sa považuje až titul „Diversité“ z roku 2003.  Aj napriek počiatočnému nezáujmu médií sa z neho predalo nadpriemerné množstvo kópií, čím sa im otvorili dvere do sveta. Na prvé nahrávky Dub Inc neskôr nadviazali ďalšími úspešnými titulmi „Dans le décor“ (2005), „Afrikya“ (2008), „Hors contrôle“ (2010), „Paradise“ (2013) a „So What“ (2016). Tri z nich sa stali zlatými, album „Afrikya“ získal cenu za najlepší francúzsky reggae album roka a vyhral v internetovom hlasovaní Web Reggae Awards 2008.

Dub Inc .- Millions

Albumová novinka „Millions“ je v istom zmysle slova politickým albumom. Súčasné svetové problémy sú prostredníctvom jednotlivých textov zarámované do piesní, ktoré ani zďaleka nie sú typickými ľahkými skladbami súčasného reggae žánru.  Dub Inc vyzývajú všetkých, aby sa vzopreli nespravodlivému systému a povzbudzujú ľudí postihnutých chudobou, aby bojovali spolu.

Štrnásť nových skladieb bolo nahratých v ich vlastnom štúdiu v Saint-Étienne.

Pieseň „Dans Ta Ville“ zaujme výborným spevom. Bouchkour  a Komlan rozprávajú príliš rýchlo na to, aby sa všetko dalo hneď pochopiť, ale skladba okamžite zvádza k tancovaniu. Skladbou „Tort Ou Ra Raison“ kapela vyjadruje bolestivé skúsenosti z dospievania v neznámom prostredí bez otca a počuť v nej aj zvuky afrického nástroja kora, bendžo i sláčikové nástroje.  Titulná skladba „Millions“ je tvrdou kritikou vládnucej elity rozdeľujúcej milióny Eur bez dostatočnej kontroly. Táto pieseň zachytáva podstatu albumu, obhajuje inteligentný odpor informovaných ľudí, ktorí vedia, čo sa deje. Pieseň „Million Stylez“ je ďalšou exhibíciou dvoch vynikajúcich spevákov, ktorí sa poslucháčom prihovárajú v troch jazykoch a to v angličtine, francúzštine i v arabčine. Skladby „A La Fois“, „Nos Armes“, „Fake News“ a „En Nous“ podčiarkujú tematický obsah albumu.

Pri počúvaní albumu „Millions“ je možné vnímať kus poctivej práce. Jednotlivé nahrávky sú pestré, nápadité i chytľavé. Dub Inc nimi potvrdili, že patria do prvej ligy frankofónneho reggae a preto Vám ich radi predstavíme aj v našom vysielaní. 

Róbert Gregor (foto: press Dub Inc)