DUO LAMB VYSTÚPI PO TROCH ROKOCH ZNOVU V BRATISLAVE

Ak by existovala hudobná krížovka a v nej otázka “Producent a speváčka z Manchestru na štyri”, tak by ste asi nepotrebovali ďalšiu pomôcku na to, aby ste do prázdneho políčka dopísali písmená L, A, M, B.

Lamb 2019


Britské duo Lamb je aj po takmer dvadsiatich piatich rokoch na scéne živým telesom a dobrou správou pre všetkých fanúšikov je to, že činní nie sú len v štúdiu, ale aj na pódiách. V pondelok 25. novembra sa po troch rokoch opäť predstavia na sólovom koncerte v bratislavskom Majestic Music Clube (MMC), ktorý bude súčasťou ich jesenného európskeho turné k novému albumu The Secret of Letting Go (2019).

Lamb síce pochádzajú z Manchestru, no v druhej polovici 90. rokov reprezentovali legendárnu trip-hopovú vlnu s ohniskom v Bristole.

Podobne ako napríklad pri skupine Massive Attack je totiž ich tvorba charakteristická elektronickými podkladmi v spojení s podmanivým spevom. O tú prvú časť sa staral a stále stará producent Andy Barlow, o druhú speváčka Lou Rhodes. Dvojica debutovala v roku 1996 eponymným albumom, z ktorého zarezonovala najmä pieseň Górecki. Tá bola neskôr použitá aj v reklame, niekoľkých filmoch a dokonca aj vo videohre s hrdinkou Larou Croft. Nasledovali ďalšie tri úspešné albumy, pričom až ten štvrtý s názvom What Sound (2001) priniesol dvojici najväčší komerčný hit – elektrizujúcu skladbu Gabriel. Po vydaní výberovky v roku 2004 sa Lou a Andy na niekoľko rokov rozišli, aby sa venovali sólovým projektom. A treba uznať, že sa im darilo, Lou Rhodes bola napríklad za svoj album Beloved One (2006) nominovaná na prestížnu cenu Mercury Prize.

Prestávka však netrvala dlho a po koncertnom návrate v roku 2009 sa Lamb vrátili aj do štúdia, čoho výsledkom bol skvelý album 5 (2011).

Na Slovensku sa v tom čase mali predstaviť na trenčianskej Pohode, no tragický pád stanu ich vystúpenie posunul o dva roky. Od zatiaľ posledného sólového koncertu Lamb v Bratislave uplynuli už viac ako tri roky, dôvodom ich tohtoročného návratu je vyššie spomenutá nová štúdiovka The Secret of Letting Go. Album, ktorý napríklad Q magazine ohodnotil 80 bodmi zo 100, najprv predstavia doma vo Veľkej Británii a následne v kontinentálnej Európe.

Novembrové vystúpenie Lamb v Bratislave bude súčasťou koncertnej série Dobrý výber. ktorú z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia a SOZA. V rámci nej už klub MMC hostil Benjamina Clementinea aj Apparata a na jeseň privíta dánsku psych-popovú formácia The Asteroids Galaxy Tour (6.11.) a tiež švédsku formáciu Movits! so slovenskou predkapelou Malalata (15. 11.). A stále to nie všetko.

Ján Papač a NMR (foto: press)