POHODA PREDSTAVILA PROGRAM ZAMERANÝ NA VEDU

Festival Pohoda sa bude konať od 11. do 13. júla na letisku v Trenčíne.

Juraj Tekel

Organizátori 23. ročníka festivalu Pohoda predstavili program zameraný na vedu, na ktorom sa podieľajú aj CERN, Univerzita Komenského a The Big Bang Collective. Festival sa bude konať od 11. do 13. júla na letisku v Trenčíne, pričom vedecké prednášky predstavia v Sporka Science & Magic počas piatka a soboty.

V piatok o 9:00 príde Jozef Beňuška s Pohodovou fyzikou, ktorá ponúkne zábavu, hry a súťaže s fyzikálnymi experimentami pre všetky vekové kategórie.

Samozrejme, povie pri tom aj nejaké múdro znejúce vety, ale bude hovoriť ľudskou fyzikou. Nasledovať bude Tomáš Eichler: Prečo a ako sa prebúdzame. Od uspávača červov sa návštevníci dozvedia o životne dôležitom prepínaní medzi mozgovými stavmi – spánkom a bdením a o tom, prečo a ako sa ľudia prebúdzajú. Uvidia tiež prvú 3D nahrávku všetkých buniek mozgu počas spánku, bdenia a prechodov medzi nimi.

Branislav Sitár predstaví program Čo nám priniesli CERN a Veľký hadrónový urýchľovač. Dlhoročný viceprezident rady CERNu bude hovoriť o najväčšom vedeckom laboratóriu na svete a jeho hlavnom zariadení LHC, časticiach Štandardného modelu, Higgsovom bozóne, evolúcii častíc po Big Bangu, Slovenskej stope v CERNe a ich prepojení na život. Juraj Tekel odpovie na otázku „Z čoho sa skladá priestor?“ a Samuel Kováčik sa bude venovať „Fyzike piva“.

Sobotu odštartuje o 10:00 Roger Jones: What’s the Matter with Antimatter?

Dlhoročný člen experimentu ATLAS na Veľkom hadrónovom urýchľovači a vedúci oddelenia fyziky na Lancaster University Roger Jones, bude hovoriť o povahe antihmoty a prečo reprezentuje dôležitú úlohu v tom, ako sa vesmír po Big Bangu vyvinul do dnešnej podoby. Toto sú niektoré z dôležitých otázok, ktoré sa Veľký hadrónový urýchľovač a iné časticové experimenty pokúšajú zodpovedať. Táto prezentácia bude v anglickom jazyku.

O 10:40 príde Norbert Werner a jeho Tlčúce srdcia galaxií, po ňom predstaví „Divokú vedu“ Klára Velmovská a následne Martin Mojžiš „Neurónové siete, ktoré maľujú ako Picasso“. Od 13:00 bude Peter Szolcányi odpovedať na otázky „Prečo nám jeden človek vonia a druhý nie?“, „Čo to má spoločné s génmi?“, „A naozaj vyberáme partnera na základe pachu?“.

Lawrence Lee

V piatok sa ešte v CCC Clube o 12:20 zastaví Lawrence Lee, ktorý predstaví projekt ColliderScope — Experimentálna hudba z experimentálnej fyziky.

ColliderScope je projekt hudobníka a fyzika na Veľkom hadrónovom urýchľovači v CERNe. S unikátnou formou syntézy maľuje dynamické obrázky priamo so zvukom s použitím osciloskopu. Audio-vlny sú dizajnované tak, aby ukazovali obrazy zo sveta experimentálnej časticovej fyziky. Konvertovaním odpadu zo starých prístrojov z minulých experimentov na hudobné nástroje vytvára živú audio-vizuálnu skúsenosť založenú na vede a matematike, ktoré poháňajú náš vesmír, neporovnateľnú s ničím iným.

Anton Repka (foto: press)