DUO WATERBASED AVIZUJE ALBUM PIESŇOU L. GAIN

Slovenské duo Waterbased, pozostávajúce zo speváčky Julls Mihalyiovej a producenta/gitaristu Ľuba Krajňáka, zverejnilo pieseň „L. Gain“ z pripravovaného debutového albumu „Silent Regions“.

Dvojica Waterbased pôsobiaca v Prahe spája nežnosť s ľudskou intimitou a vnútornými pocitmi. Na produkovaní ich hudby sa podieľali známe mená elektronickej scény Jonatán Pastirčák (Isama Zing) a Ondrej Mikula (Aid Kid).

Možno pre niekoho ľúbostná pieseň „L.gain“ je o turbulentnom vzťahu speváčky k sebe samej, ťažkých myšlienkach a sebareflexii. Jej druhotný zámer predstavuje nenaplnenú lásku a príjemný pocit melanchólie, ktorý romantizuje činnosti každodenného života. Drsné mestské zvuky a dynamický základ dopĺňa jemný éterický vokál.

V uliciach Prahy vznikol videoklip za spolupráce s mladým filmárom Matejom Bálintom.

Speváčka Julls Rex povedala: „Klipom sme chceli poukázať na zamyslenie, do ktorého sa človek ponára, aj keď život okolo neho stále beží. Človek je neustále prenasledovaný svojimi myšlienkami a nemá kam ujsť. Prijatie sa však môže stať oslobodením. Čo sa týka spolupráce s Jontánom Pastirčákom a Ondrejom Mikulom, pre mňa to bola jasná voľba! V čase, kedy som sa konečne odvážila robiť hudbu a nahrať album som žila v Kodani. Už tam som však koketovala s myšlienkou, že by som sa presťahovala bližšie domov. Začala som viac počúvať slovenských interpretov a zamilovala som sa do tvorby Katarzie. Na jej albumoch sa významne podieľal práve Isama Zing. Teda som vedela, že s ním to proste bude to pravé a hneď ako sa vízia albumu v Prahe stala aktuálnou, oslovili sme ho. Jonatán zavolal Aid Kida či sa nechce pridať a ja som za to veľmi rada! Ich chémia, porozumenie a pinkanie nápadov je výnimočné. Plus sú obaja nesmierne talentovaní a nerdovo edukovaní vo svojom fachu. Inšpirácia!“

Ľubo Krajňák dodáva: „Ja to len doplním. Je pravda že najprv sme spoznali Jonatána, teda okrem Julls, tá ho nespoznala keď sme sa náhodne stretli na showcase (aj keď mu predtým písala na Instagrame) a začala sa pýtať “ty si kto?” Tento zábavný okamih bol mostík k tomu, že sme ho v jeden večer pozvali k nám na večeru a pustili sme mu našu tvorbu. Prečo práve Isama Zing a Aid Kid? Môj kamarát David Kollár mi vravel, že by som sa mal vždy obklopovať kvalitnými – talentovanými ľuďmi. Sám som len začal pracovať v programoch produkovať, tvoriť. Vedel som kam ten album môže smerovať. Boli preto jasná voľba. Boli skúsení a vedel som, že to dopadne dobre keď spojíme všetko naj čo má každý v sebe. Pre mňa to bola veľká skúsenosť sledovať všetko čo robia a nerobia. Bol som špongiou celého tohto procesu, každým mesiacom som rástol. Ďakujem im za to veľmi.“

Duo Waterbased bolo v roku 2020 nominované v kategórii „Objav roka“ na Radio Head Awards.

Český magazín Fullmoon ho o rok neskôr zaradil medzi „11 nádejí zo Slovenska“. Svoju hudbu už dvojica stihla odprezentovať na festivaloch SHARPE (SK), Beseda u bigbítu (CZ), alebo Takt (SRB).

Hudobné trenie dream popu a trip hopu spolu s ďalšími vplyvmi elektronickej hudby vytvára zaujímavé kombinácie transformovaných telies v úmyselnej hre.

Druhý singel „Polaroid“ vyjde 29. novembra. Debutový album „Silent Regions“ vyjde na jar 2023. Album vznikol aj vďaka Fondu na podporu umenia.

Zuzana Kernová a NMR (foto: Ryon)