EDITORSKÝ VÝBER: 1/2024

Prvá novoročná selekcia je zameraná na tvorbu, ktorou prekvapil Olafur Arnalds, na nový videoklip Kali Uchis, české hudobné ceny Vinyla, retrospektívnu kompiláciu brazílskeho speváka menom Ary Lobo a na nový album slovenského hudobníka Andreasa Imricha.


Zatiaľ čo umelá inteligencia poverená skladaním hudby nevytvorila v posledných rokoch nič prevratné, Islanďan Olafur Arnalds sa vo svojich nahrávkach snaží iniciovať nový vzťah medzi človekom a strojom. V posledných rokoch pracoval na softvéri s názvom „Stratus“, ktorý umožňuje dvom klavírom prehrávať počítačom vytvorenú hudbu. Ako to funguje? Arnalds sedí za klavírom, ktorý automaticky premieňa zvuky na midi kontroléry. Keď stlačí klávesu na svojom klavíri, softvér vygeneruje sekvenciu na ďalších dvoch klavíroch nainštalovaných v štúdiu. „V podstate hrám na klavíri, ale z klavíra som vytvoril iný nástroj,“ vysvetľuje hudobník. „A často reaguje veľmi nečakaným spôsobom. Napríklad keď zahrám C, ostatné klavíry zahrajú tóny, ktoré by ste nečakali. Niečo také zmení spôsob, akým tvoríte hudbu a ovplyvní nápady, ktoré z toho vzídu.“ Svojský prístup potvrdzuje na svojom mini albume „It’s 2am and i’m not tired“, na ktorom sa podieľajú tiež anglickí hudobníci Sohn, Bonobo a austrálsky spevák RY X.


Americká speváčka Kali Uchis má v Novom roku veľa plánov. 12.1.2024 jej v Španielčine vyjde nový album s názvom „Orchídeas“, ktorý bude poctou orchideám – národným kvetom Kolumbie. „Album je inšpirovaný nadčasovým, mystickým a zmyselným pôvabom orchidey. Vďaka jej energii chcem zmeniť spôsob, akým sú Latinoameričanky vnímané v hudobnom priemysle,“ povedala speváčka, ktorá vyrastala v Kulumbii. Videoklip k piesni „Te Mata“, v ktorom Kali ako hviezda telenovely predstiera melodrámu, naznačil ako bude album znieť. Za sprievodu sláčikových nástrojov s príchuťou bolera speváčka žiari v trblietavom svetle reflektorov pri schodisku pompéznej vily, v ktorej sa odohrávajú vzťahové konflikty.


České hudobné ceny Vinyla zverejnili tento týždeň svoje nominácie. Porota v kategórii „Album roka“ nominovala päť nahrávok. Šancu získať ocenenie majú Anna Vaverková, Amelie Siba, Petra Hermanova, Toyota Vangelis a dvojica yanntray & kvítek. V kategórii „Objav roka“ sú nominovaní raperka Klara Wodehn a elektronickí hudobníci Matěj Dvořák alias Bols/sLoB a Jakub Strouhal alias Wheel Cherry. Nominácie na „Počin roka“ za svoje minuloročné aktivity získali promotérsky kolektív Jednota Neratov, festival Bvcolica, vydavateľstvo Butterclub a iniciativa.


Nahrávky brazílskeho speváka menom Ary Lobo majú v hudobných kruhoch veľkú cenu. Od roku 1958 nahrával každý rok platňu a mnohé z jeho piesní sa stali hitmi. Úspešne koncertoval po Brazílii, rád spieval v nočných kluboch a noci tam trávil s množstvom alkoholu. Koncom šesťdesiatych rokov však popularita štýlu forró, ktorého bol predstaviteľom, opadla a masy ovládla bossa nova. Ary Lobo zomrel 22. 8. 1980 v chudobe, pretože všetky peniaze minul na lekárov a lieky. V súčasnosti sa jeho tvorba pripomína vďaka retrospektívnej kompilácii s názvom „*1958-1966„. V prevažne svižných piesňach spieva Ary o živote v severnej Brazílii, najmä v regiónoch Belém, Recife, Bahia, Seara a Pará.


Spevák a producent Andreas Imrich, známy tiež zo skupiny Talkshow, zverejnil koncom minulého roka svoj debutový album „Kvety bledých nocí“. „Pri tvorbe skladieb a textov, ktoré som napísal ešte počas lockdownu, som sa inšpiroval príbehmi a situáciami či už vlastnými, alebo mojich priateľov, ktorí sú zavalení množstvom práce a takmer všetok svoj čas a energiu investujú do kariéry. Zároveň si však uvedomujú, že svoj život nechcú len prežívať, ale aj žiť. Užívať si ho, ľúbiť sa, venovať sa rodine, priateľom ale aj sebe samým. Dennodenne sa tak v tejto bláznivej dobe nachádzajú v súboji o to, ako vyvážiť tieto dva životné protipóly,“ priblížil Andreas svoje inšpirácie pri tvorbe albumu.