KALI UCHIS: ŠPANIELČINA MEDZI NOSTALGIOU A MODERNOSŤOU

Kolumbijsko-americká speváčka Kali Uchis sa stala populárnou najmä vďaka piesňam, v ktorých bolo počuť vplyvy soulu, r´n´b, funku, popu a reggaetonu. Teraz nahrala svoj prvý album v španielčine.

Na albume „Sin Miedo (del Amor y Otros Demonios) ∞“ Kali Uchis ukazuje, aká dokáže byť latinsko-americká hudba multidimenzionálna.

„Umelecké začiatky v úplne novom prostredí sú ťažké,“ povedala.

Napriek tomu sa speváčka z Los Angeles odvážila nahrať album v španielčine s množstvom latinskoamerických vplyvov. Bola to pre ňu srdcová záležitosť. Keď mala sedem rokov prišla s rodičmi do USA z Kolumbie. Na albume „Sin Miedo (del Amor y Otros Demonios) ∞“ prezentuje zvuk svojich koreňov prostredníctvom bolera, reggaetonu a latinsko-americkej duše.

Jemné balady počuť popri sebavedomých výbušných skladbách, ktoré vzdávajú hold klasike latinskoamerickej hudby.

Kali Uchis vzdala poctu aj jednej z veľkých hrdiniek kubánskej hudby šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov menom La Lupe. V piesni „Que Te Pedi“ nepočuť síce toľko stonania, vzdychania a kňučania, ako to robila La Lupe, ale aj Kali spieva o nešťastnej láske silným, túžobným hlasom.

Od lásky k démonom.

Názov vystihuje to, o čom je album „Sin Miedo (del Amor y Otros Demonios)“. Jeho názov by sa dal preložiť ako „Bez strachu (z lásky a iných démonov). Skladby sú o túžbe, neodolateľnosti, samostatnosti a sebavedomí. Kali Uchis sa na albume opiera aj o niekoľko hostí. Portorické duo Jowell y Randy je súčasťou reggaetonovej piesne „Te Pongo Mal“. V skladbe „Aquí Yo Mando“ počuť vyhlásenia spolu s americkým rapperom menom Rico Nasty. Kanadský spevák PartyNextDoor a Jhay Cortez z Portorika s ňou spievajú o láske a vášni.

Rovnováha medzi kolumbijskou a americkou kultúrou.

Na svojom druhom albume speváčka dokazuje, ako dobre dokáže miešať štýly, pričom jej hudba znie kompaktne. Kali Uchis sa obávala, že piesne v španielčine odradia jej fanúšikov, ktorí nehovoria týmto jazykom. Na nasávanie atmosféry albumu však nie je potrebné rozumieť španielsky.

Či už vášeň alebo celková nálada ulbumu „Sin Miedo (del Amor y Otros Demonios) ∞“ sa prenáša na poslucháča prostredníctvom hudby a jej prejavu. Samotná Kali Uchis hovorí, že sa snažila nájsť rovnováhu medzi dvojjazyčnosťou a kolumbijsko-americkou kultúrou. Album symbolizuje odkiaľ pochádza a odráža rozmanitosť latinsko-americkej hudby.

NMR (photo: press Kali Uchis)