EDITORSKÝ VÝBER: 25/2024

Zaujali nás novinky od Ezra Collective, súrodencov Hermanos Gutiérrez, projektu La Chiva Gantiva a domácich hudobníkov Chilli Fellaz, Jany Kirschner a Juraja Benetina.


Ezra Collective, držitelia ocenenia Mercury Music Prize 2023, oznámili svoj očakávaný nový album „Dance, No One’s Watching“, ktorý vyjde 27. septembra. Pri tejto príležitosti skupina zverejnila druhý singel „God Gave Me Feet For Dancing“, na ktorom sa podieľala londýnska speváčka Yazmin Lacey. Sprievodný videoklip v réžii Tajany Tokyo (Beyoncé, Janelle Monae) zachytáva radosť z tanca, vplyv pohybu na dušu a eufóriu nočnej zábavy.


Inštrumentálna hudba nabáda niekedy poslucháčov zapojiť svoju predstavivosť. S gitarovým duom Hermanos Gutiérrez pomyslené filmové plátno evokuje viacero možností, pretože jeho nahrávky evokujú hudbu hlavného inšpirátora Ennia Morriconeho. Účinkovanie Dana Auerbacha z kapely The Black Keys je už len čerešničkou na torte. Na treťom albume „Sonido Cosmico“ (v preklade „Kozmické zvuky“) bratia posúvajú svoje čarovné spojenie do nových hypnotických výšin.


Vibrácie sú mottom novej piesne projektu La Chiva Gantiva. Kombo z Kolumbie, Čile, Belgicka a Vietnamu svojím „punkovým“ zvukom rozvibruje vaše ušné bubienky. Koniec koncov, práve o tom skladba „Vibration Is Life“ v konečnom dôsledku je. Priestor, zvuk a čas sa pohybujú vo vesmíre, pretože všetci vytvárame energie a vibrácie, ktoré znamenajú život. O výpomoc v skladbe sa postaral tiež Cienfue z Panamy, ktorý jej dodal svoje gitarové umenie. Do videoklipu poslal zábery z panamskej džungle, zatiaľ čo bruselské kombo skúma možnosti fyziky v prostredí bieleho ateliéru.


Banskobystrickú skupinu Chilli Fellaz spája priateľstvo, humor a hudba. Frontman Dominik Lauko oplýva nielen dobrým hlasom a technikou ale aj prirodzenou charizmou, ktorú využíva aj na svojich koncertoch. A práve na jednom z koncertov sa zoznámil s Tomášom Slobodom zo skupiny Le Payaco. Aj keď je medzi nimi skoro dvojgeneračný rozdiel, hudobne i ľudsky si okamžite sadli. Z kolegov sa stali priatelia, ktorí začali spoločne skladať nové piesne. Prvou ukážkou ich spolupráce je skladba „Haló“, ktorú otextoval Vlado Janček zo skupín Saténové ruky a Vydrapená Bužírka Sound System.


Jana Kirschner a Juraj Benetin nahrali spoločnú skladbu s názvom „Na tenkom ľade“ k slovenskej kinoverzii filmu „Vlny“, ktorý bude mať premiéru 1. júla sa na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch. Na piesni sa podieľal aj Matúš Vallo zo skupiny Para, ktorý povedal: „Téma, o ktorom hovorí tento film, je veľmi dôležitá. Na prvý pohľad sa môže zdať, že je to pripomienka minulosti – doby, ktorá sa už nikdy nevráti, film je však svojim príbehom aktuálny aj dnes. Keď sa ma režisérka pýtala, či nemám nejakú skladbu, ktorú by mohla použiť do filmu, zobral som do ruky gitaru a zahral jej pár akordov vrátane základného textu. Následne som pieseň pustil Janke a v obdobnom duchu, ako sme skladali skladby na posledný album Pary, sme nahrali aj pieseň Na tenkom ľade“. Text obsahuje viaceré dôležité pasáže ako napríklad: „Kráčať s tými, čo idú s nami a aj s tými, čo idú proti nám“. Vyzývajú na zmierenie v spoločnosti.