EDITORSKÝ VÝBER: 43/2023

Dávame do pozornosti nové albumy, ktoré nahrali Skinny Lister a Sampha, nové EP speváčky menom Nneka, zaujímavú spoluprácu kapely Plu con Pla s Biomigrantom a novú skladbu Mária Jenča.

Skinny Lister znejú ako starí rozhnevaní námorníci, no na prekvapenie je toto sexteto z južného Londýna mladé. Napriek tomu si za posledných pár rokov vycibrilo svoj štýl nespočetným množstvom koncertov. Na druhom albume „Shanty Punk“ ich skladby zaváňajú hudbou Pogues, niektoré harmónie pripomínajú Lumineers a spevákov chrapot miestami evokuje prejav Joea Strummera. „Námornícke pesničky boli vždy súčasťou našej hudby. Kapela vznikla vo folkovom klube neďaleko nášho domu,“ hovorí frontman Dan Heptinstall. „Krčmová noc sa vždy končila spevom, ku ktorému sa všetci pridali. Bol to pocit spoločného ducha, ktorý sme sa snažili preniesť do našej hudby.“ Najlepšie hudbu Skinny Lister hudbu zapiť sudom rumu!


Samphov očakávaný album „Lahai“ je konečne na svete. Šesťročné čakanie bolo spôsobené najmä otcovstvom, čím tento hudobník nadobudol nový prístup k duchovnosti. Na novom albume tiež vzdáva hold svojmu starému otcovi, ktorého nikdy nestretol a všeobecne ženám. Pri príležitosti jeho vydania vznikol aj krátky film (alebo vizuálna báseň), ktorá zachytáva afrofuturistické prúdy a zaoberá sa cestovaním v čase. Je napríklad o griotských predkoch, pričom senegalský hráč na koru Kadialy Kouyate vysiela farebné signály. Ako inšpirácia poslúžil film „Space Is The Place“ od džezovej skupiny Sun Ra a album „Worotan“ od Oumou Sangaré. Všetky inšpirácie spája Sampha so štýlmi ako funk, jungle, grime a minimal music. Podľa speváka vizuálna skica jeho režijného debutu vznikla vo sne.


Speváčka Nneka oznámila, že koncom októbra vydá nové EP. Už v zverejnenej skladbe „Back and Forth“ sa objavila indícia, ktorá poukazuje na dôležitosť sebalásky. Nový singel „Genius“ má tiež duchovné posolstvo a posilňujúci text: je o vnímaní seba samého. „Naša myseľ je navrhnutá tak, aby myslela v zmysle obmedzení a hraníc. Únikom z toho je uvedomiť si, akí sme,“ hovorí o skladbe speváčka z Hamburgu s koreňmi v Nigérii. V zverejnenom klipe sa tajomne potuluje po lese a necháva sa unášať krásou prírody.


Pred niekoľkými rokmi navštívil americký producent a multiinštrumentalista Michael Alfred Wagner alias Biomigrant organizáciu Fundación Tumac, ktorá sa v kolumbijskom meste Tumaco venuje tradičnej hudbe. Tam stretol skupinu Plucon Pla. Vďaka vzájomnej spolupráci nielenže nahrali album „No Más Velorio“, ale aj ďalej svoju hudbu rozvíjajú. K rytmom ako currulao, rumba alebo bunde callejero pribudli mohutné basové linky a elektronika, vďaka čomu sa dostali do povedomia housových interpretov scény ako Frikstailers alebo britského producenta El Búho. Ten sa tiež podieľa na novom EP „En Defensa De Sus Dioses“. O tom, ako organicky spája „pieseň La Murga“ tanečnú hudbu a tradíciu, svedčí nielen skladba, ale aj videoklip, ktorý vznikol počas osláv v uliciach mesta Tumaco.


Slovenský spevák a skladateľ Mário Jenčo zverejnil novú skladbu a klip s názvom „V rukách dážď“. Zvukovo farebná kompozícia je pokračovaním jeho sólového projektu „Jeseň“, s ktorým debutoval v roku 2017. Pripomína sa s ním priebežne vždy, keď zo stromov začínajú opadávať listy. „Skladba je o minimalistickom spôsobe života a o celkovom uskromnení, nepodliehaní konzumerizmu a o radosti z mála. Druhou myšlienkou je ochrana vody, jej očista od plastov a apel na permakultúru,“ tvrdí skladateľ, ktorý považuje environmentálnu krízu za jeden z najdôležitejších problémov súčasnej spoločnosti. Svojou hudbou chce nabádať ľudí k ochrane prírody a tiež motivovať k tvorbe.

NMR (foto: press Skinny Lister)