BIOMIGRANT: NOVÝ ALBUM O SNOCH, SLNKU I TIENI

Biomigrant - Cantos, Sueños, Sol y Sombra! (Biomigrant, 2021)

Biomigrant je hudobný projekt amerického producenta a multiinštrumentalistu Michaela Alfreda Wagnera. V súčasnosti mu vychádza tretí album „Cantos, Sueños, Sol y Sombra!“.


Michael Alfred Wagner alias Biomigrant prešiel v roku 2014 na bicykli Strednú Ameriku. Dorazil až do Kolumbie, kde v súčasnosti žije. Vďaka svojej kombinácii digitálnych beatov so živými nástrojmi dokázal rýchlo urobiť rozruch na tanečných parketoch v Amerike a Európe.

Vo svojich nahrávkach kombinuje najmä tradičnú latinsko-americkú hudbu s vlastnými terénnymi nahrávkami. Skúma zvuk ako médium na zdieľanie silných momentov a perspektív a verí, že prostredníctvom hudby a tanca môžu byť aj tie najbolestivejšie zážitky nasmerované do niečoho krásneho.

Nový album Cantos, Sueños, Sol y Sombra má najbližšie k štýlu folktronica.

Po lockdowne strávil Micheal jar v malej dedinke v južnom Čile, kde na požičanej gitare vznikali prvé skice nových piesní. Nápady prichádzali popri zbieraní hríbov, túrach na snehu, nahrávaní zvukov polí alebo ponorení sa do mrazivého sopečného jazera.

Michael o novom albume prezradil: „Na konci roka, keď sa hranice začali otvárať, som sa ocitol v umeleckej rezidencii v mexickom meste Baja. Bolo tam krásne, dobre vybavené štúdio (El Ganzo Records). Tam, medzi novými priateľmi a dlhoročnými spolupracovníkmi v horúcej pobrežnej púšti, bol v chlade nahraný základ nového albumu, ktorý je plný nových farieb a textúr. Kontrasty prebiehali súbežne s témami duality, ktoré sú ústredné pre tento album. Texty pôsobia melancholicky až depresívne bez toho, aby stratili svoju esenciálnu iskru nádeje a radosti.“

Na nový album prispeli aj hudobníci z Čile, Mexika, Kolumbie, Ekvádoru, Kuby a Argentíny.

Nové nahrávky sú inšpirované rôznymi tradičnými hudobnými štýlmi, predovšetkým však kolumbijskou cumbiou a currulaom. Radi vám ich predstavíme v našom vysielaní.

Róbert Gregor (foto: press Biomigrant)