EDITORSKÝ VÝBER: 46/2023

Tento týždeň nás potešil videoklip od Warhaus, nová skladba Nouvelle Vague, všimli sme si tiež popovú speváčku PinkPantheress, neprehliadli Patricov deviaty album i novinku domácej skupiny PRIE100r.


Rok po vydaní úspešného albumu „Ha Ha Heartbereak“ sa belgický projekt Warhaus pripomína piesňou „Popcorn“. Maarten Devoldere o novinke povedal: „Som veľmi rád, že sa ku mne opäť pridala úžasná speváčka Sylvie Kreusch. Ak si robíte popcorn, prikryte ho pokrievkou. Tým chcem povedať, že piesne nepotrebujú žiadne vysvetlenie zo strany umelca, stačí ich podľa chuti osoliť alebo osladiť a vychutnať si ich…s láskou!“


Francúzska skupina Nouvelle Vague znovu objavuje postpunkovú klasiku, zachováva jej melanchóliu a zároveň ju napĺňa atmosférou bossa novy. V minulosti spolupracovala so speváčkami, ktoré sa stali kultovými, ako napríklad s Camille alebo Phoebe Killdeer. Novinku „Only You“, ktorú v osemdesiatych rokoch preslávilo duo Yazoo, naspievala Mélanie Pain, ktorá je jednou z pôvodných členiek skupiny. Na 16. 2. 2024 kapela zároveň ohlasuje vydanie svojho ďalšieho albumu „Should I Stay Or Should I Go?“.


PinkPantheress sa stala známou prostredníctvom sociálnej siete TikTok. Svojím debutovým albumom „Heaven Knows“ britská speváčka a producentka dokazuje, že dokáže prekračovať hranice súčasného popu. Na jej videoklipy, z ktorých sála zmes britského klubového štýlu a teplého, nesmelého spevu, si kliklo niekoľko miliónov ľudí. Speváčka začínala v sedemnástich rokoch, keď vo svojej spálni skladala piesne prostredníctvom programu GarageBand a spievala ich do vybraných úryvkov od iných autorov.


Nemecký spevák Patrice sa s vydaním svojho deviateho albumu, ktorý si nazval „9“, veľmi neponáhľal. Jeho piesne pritom znejú kompaktne: sú krátke a ostré, hutné a premyslené. Pozývajú k tancu aj k premýšľaniu, no napriek tomu sú oproti minulosti v niečom iné. Patrice si urobil duševný prieskum, opustil svoju komfortnú zónu, presťahoval sa na Jamajku, nazbieral nové skúsenosti, pustil sa do vnútorného hľadania svojho vnútra a získané poznatky pretavil do nových nahrávok.


Slovenská skupina PRIE100R zverejnila štvrtý singel zo svojho albumu „Pierka vrán“. V súlade s jeho atmosférou je „Múr“ vo svojej podstate charakterovou štúdiou, zaoberajúcou sa pocitmi sprevádzajúcimi pretrhnutím ľudských vzťahov. Využíva obrazotvornosť, precítený spev, doplnený zaujímavou hudobnou zložkou. Napriek ponurosti rozoberanej témy skladba neupadá do jednotvárnej melanchólie a využíva obrazy mora, pričom evokuje príboj vĺn.