EDITORSKÝ VÝBER: 47/2023

Prinášame správy o spolupráci Trevorna Horna a Iggyho Popa, speváčok Sevdaliza a Grimes, projekte TONN3RR3 X BIKAYE, prerode amerického hudobníka menom André 3000 a novom videoklipe českej skupiny Zrní.


Iggy Pop a Trevor Horn obliekli skladbu „Personal Jesus“ od Depeche Mode do nového šatu južanského strihu. V minulosti už vznikli nové verzie tejto piesne, spomeňme napríklad úpravu Johnnyho Casha z roku 2002, či coververziu od Marilyna Mansona z roku 2004. Hornova verzia tejto skladby je súčasťou pripravovaného albumu „Echoes: Ancient & Modern“, ktorý vyjde 1. 12. 2023.

Trevor Horn o spolupráci so sedemdesiatnikom povedal: „Iggy počúval pieseň, nahrával ju trikrát, postupne čoraz bláznivejšie, a potom štvrtýkrát počas diktovania textu dostala nahrávka tú správnu energiu“.


Ako dopadla spolupráca dvoch avantgardných hudobníčok? Sevdaliza si do svojej novej skladby „Nothing Lasts Forever“ pozvala kanadskú speváčku Grimes, aby do nej vniesla ohňostroj elektroniky a industriálu. Ale akoby to po zvukovej stránke nestačilo, v sprievodnom videoklipe sa popri experimentátorkách objavujú aj Madonna, Julia Fox a Ferg.

V trochu netradičnej kulturistickej súťaži v podzemnom parkovisku ale nevidno skutočné postavy daných umelcov, ale „deepfakes“, ktoré vďaka umelej inteligencii vyzerajú úplne reálne. Iránsko-holandská speváčka dáva svojmu dielu hlboký význam: „Obdiv a zbožňovanie sa stávajú zbraňou, keď ženy spochybňujú očakávania. Skutočné oslobodenie znamená oslobodiť sa od vnútorných i vonkajších očakávaní. Je to cesta, ktorú sa oplatí podstúpiť napriek modrinám.“


Je to presne 40 rokov čo Bony Bikaye nadviazal tvorivé partnerstvo s francúzskym skladateľom Hectorom Zazou. Ich album „Noir et Blanc“ v roku 2017 opísal hudobný portál Pitchork ako „vždy radostne originálny“. Bony sa teraz vracia k hudbe ako hlavný protagonista projektu TONN3RR3 X BIKAYE, ktorý tvorí spolu s hudobníkom menom Guillaume Gilles.

Ich album „It’s a Bomb“ bol vytvorený na podnet metafory „elektronickej džungle“. Bony Bikaye počas celej nahrávky stelesňuje rodinu hlasov. Preberá úlohu rôznych postáv v rodine, mení tón a text v závislosti od toho, kto je, či je to jeho teta, jeho otec alebo ktokoľvek v rodokmeni.


Pred dvadsiatimi rokmi sa André 3000 zapísal do hudobnej histórie ako polovica amerického dua Outcast skladbou „Hey Ya“. Na svojom prvom albume po viac ako sedemnástich rokoch berie zabudnutý raper z Atlanty poslucháčov na hudobnú prechádzku zenovou záhradou prostredníctvom meditatívnych zvukov rôznych fláut.

Svoj album „New Blue Sun“ venoval štýlu hudby, ktorý sa stáva medzi jeho generáciou čoraz populárnejší: Healing-Music čiže liečivej hudbe„. Duchovné inštrumentálne zvuky, umocnené ambientnou a sférickou elektronikou, dýchajú na viacerých miestach jazzom. Všetkých trinásť piesní na albume vzniklo improvizáciou, teda spontánne počas „jam sessions“.


Česká skupina Zrní zverejnila svoj najintímnejší klip. Jej frontman Honza Unger s manželkou Bárou a oboma synmi ho natáčali doma, na záhrade a pri pikniku na kopci za dedinou. Krehké domáce video k skladbe „Satelity“ voľne nadväzuje na klip k pesničke „Ať“, ktorý vznikol pred piatimi rokmi. Honza a Bára Ungerovci už osem rokov žijú na dedine medzi Poličkou a Litomyšľom v starom dome so záhradou. Bára je muzikantka, polovica dua Dva, ale aj výtvarníčka, ktorá tvorí pod značkou Mœtïvï.

Nový klip „Satelity“ manželia naplnili obrazmi radostného tanca, nehy a rodinného šťastia. „Pre nás musí byť tvorba spojená s radosťou a zábavou a mala by sa diať len tak mimochodom. A tak sme v jeden krásny jesenný deň zobrali kôš s jedlom a dekou, vyrazili na kopec za dedinu a urobili si tam rodinný piknik, pri ktorom sme točili náš tanec,“ povedal o klipe Honza Unger.