IZEM: NAJLEPŠIE INŠPIRÁCIE PRICHÁDZAJÚ RÁNO

iZem, vlastným menom Jérémie Moussaid Kerouanton, je francúzsky svetobežník s marockými koreňmi. Jeho kariéra je ovplyvnená cestovaním. Na novom albume „in Ze early morning“ opäť prekvapil svojimi pesničkami.

iZeem

iZem sa narodil vo Francúzsku, no pôsobil v Dubline, Londýne i Lisabone. Ako dídžej často vystupoval v Argentíne, Írsku, Portugalsku a Brazílii. V súčasnosti žije v Montpellieri a hovorí, že práve tam našiel to, čo k životu potrebuje najviac – dobré počasie, jedlo a more. Svoje inšpirácie hľadá vo worldbeate, tropicale, hip-hope, downbeate, elektronike a afro-latinských beatoch.

Živí sa ako novinár, dídžej, moderátor a hudobný producent. V minulosti nahral niekoľko remixov pre vydavateľstvá Soundway, Gamm, Agogo, alebo ZZK. Svoj debutový album z roku 2015 s názvom „Hafa“ pripravoval niekoľko rokov. Pri komponovaní jeho skladieb zúročil svoje poznatky z cestovania po Afrike a Latinskej Amerike.

Ústredným motívom jeho prvých nahrávok bola najmä voda, no i „Café Hafa“, legendárna kaviareň v Maroku /Tanger/ s prívlastkom „dvere do Afriky“. Stretávali sa v nej umelci z celého sveta vrátane Rolling Stones a The Beatles. Jej prítomnosť i prítomnosť vody bola cítiť takmer v každej jeho piesni.

V skladbách iZema počuť elektronickú hudbu, harmónie jazzu, hip-hopu, soulu, bossa novy i afrobeatu. Spevom ho tradične dopĺňajú zaujímaví hostia, ktorí sa objavili už na skôr vydaných singloch. Nechýbali na nich napríklad Segun Akano z Nigérie, Aminah Dastan z Malajzie, Yolanda Reyes z Mexika, alebo Nina Miranda z Brazílie. Spolupracoval tiež s brazílskou legendou Elzou Soares, kapverdskými hviezdami ako Mayra Andrade a Sara Tavares, alebo s francúzskym beatmakerom, ktorého poznáme pod menom Guts.


Nový album ošperkovali rôzni hostia

V súlade s iZemovou filozofiou sa na novom albume tiež podieľajú mnohí medzinárodní umelci ako Flavia Coelho, Lucas Santtana a Dino D’Santiago. O svojej novej tvorbe hudobník povedal: „Tento album som nahrával na rôznych miestach. Začal som ho nahrávať v Lisabone. Niektoré časti som nahrával v Kolumbii a Brazílii a dokončil som ho v štúdiu na juhu Francúzska, v Montpellieri. Na nových nahrávkach sa podieľa mnoho spevákov a spolupracovníkov. Niektorí z nich sú z Brazílie, iní zo Spojeného kráľovstva, Portugalska a Kolumbie.“

Album sa volá „In Ze Early Morning“. iZem o ňom tiež prezradil, že je ráno to čas dňa, keď sa cíti najviac inšpirovaný. Vtedy má najviac tvorivej energie. V textoch piesní ho najviac motivovali spisovatelia ako Jack Kerouac, Paul Bowles, Tahar Ben.

Z globálneho pohľadu si iZem vytvoril zaujímavý hudobný rukopis, ktorý by mu mohol pomôcť stať sa skutočnou svetovou hviezdou. Jeho hudba sa síce nehrá masovo na tanečných pódiách, ale prezentujú ju vybrané svetové rozhlasové stanice a „dídžeji“ vo svojich špeciáloch. A keďže nám nejde o masy, ale o kvalitu, ktorá jeho hudba skutočne stelesňuje, radi vám ju predstavíme v rubrike „album týždňa“ v našom mixcloudovom online vysielaní.

Róbert Gregor (foto: press iZem)