EDITORSKÝ VÝBER: 8/2024

S novými albumami nás tento týždeň zaujali Laetitia Sadier, Hurray for the Riff Raff, Lewis OfMan, raper Residente a za povšimnutie stojí aj videoklip slovenskej speváčky, ktorá si hovorí Christina Mantis.


Laetitia Sadier vždy vynikala špecifickým a príjemným prejavom, ktorý v minulosti definoval sound skupiny Stereolab. Na prvom sólovom albume od roku 2017 s názvom „Rooting For Love“ vyzýva traumatizované civilizácie Zeme, aby konečne prekonali tisícročia utrpenia a odcudzenia. Jej piesne okrem dychových nástrojov zdobia zmiešané vokálne zbory označované ako The Choir. Album je charakteristický zložitými akordami a dynamickými zmenami. Empatická Laetitia novými nahrávkami skúma spôsoby liečenia ľudstva inšpirované japonským umením Zen Shiatsu a miestami jej spev dopĺňa hlas Véronique Vincent z bruselskej skupiny The Honeymoon Killers.


Americká skupina Hurray for the Riff Raff je alter ego portorickej pesničkárky menom Alynda Lee Segarra. Nový album „The Past Is Still Alive“ je jej osobným i hudobným návratom ku koreňom. Prehodnotenie doterajšieho života spojila nielen s hľadaním vlastnej identity, pretože sa pokúša orientovať tiež v súčasnej Amerike. So spoluhráčom Bradom Cookom rozšírila obsadenie spolupracovníkov, medzi ktorými sa ako hostia objavili Anjimile, Conor Oberst a S.G. Goodman. Aranžmány nových nahrávok sú surové, melódie priame a osobné texty majú do značnej miery korene v rodine a komunite.


Portorický raper a spevák Residente vydáva nový album „Las Letras ya no importan“, čo v preklade znamená „Texty už nie sú dôležité“. Pilotný singel „313“ naznačuje, že spievané balady budú dopĺňať inštrumentálne vsuvky a hlboké, filozofické texty, ktoré boli vždy konfrontačné, sarkastické a sociálno-kritické. V novom videoklipe účinkujú španielska herečka Penélope Cruz a speváčka Silvia Pérez Cruz. Natáčanie prebiehalo na zámku za asistencie baletného súboru a klip obsahuje množstvo špeciálnych efektov. Režíroval ho Residente osobne a venoval ho zosnulej priateľke Valentine, ktorá bola huslistkou a úzko s ním spolupracovala.


Francúzsky producent Lewis Pierre Simon Delhomme, profesionálne známy ako Lewis OfMan, zverejnil album „Cristal Medium Blue“, ktorý vzdáva hold ére hippies. V jeho nahrávkach počuť psychedelické gitarové riffy, soulové groovy, zasnené syntetizátory a podporilo ho množstvo hostí. Okrem Empress Of či Camille Jansen sa na ňom podieľa aj španielsko-americká speváčka Gabriela Richardson, pre ktorú Lewis OfMan v minulosti zložil skladbu „Verde Oscura“. V prípade piesne „Get Fly (I Wanna)“ sa obaja prevtelili do éry hippies. V centre pozornosti sú organové melódie, soulové rytmy a voľná láska, pričom slnečné časy sedemdesiatych rokov pripomína aj sprievodný klip.


Christina Mantis je mladá slovenská hudobníčka formovaná rock’n’rollom a punkom. Vďaka vintage prvkom, bosým nohám a charakteristickému zamatovému saku pôsobí dojmom špinavej elegancie. Jej nová skladba „Set me free“ je o odpúšťaní, zmene, strate a lúčení sa. Táto zmena však má smerovať k novým začiatkom. „Ak sa meníte, nemusí sa to každému páčiť. Je dôležité byť sám sebou, dať konečne dole masku, no prináša to so sebou aj to, že o niektorých ľudí prídete, možno aj o tých najbližších,“ prezradila Christina. Klip pre ňu natočili len na dva zábery. Námet na video vznikol spontánne a podarilo sa mu vystihnúť náladu a text piesne.