EKKSTACY: TEMNÉ ÚVAHY V NOVOM ŠATE

Kanadský spevák a skladateľ Ekkstacy zverejnil bezmenný album, prostredníctvom ktorého sa vydáva na cestu retrospektívnej novej vlny, post-punku a gotického rocku.


Ekkstacy pochádza z kanadského Vancouveru. Je jedným zo šťastlivcov, ktorým sa podarilo presadiť v globálnom svete indie popu, alternatívneho rocku, novej vlny a punku. Vyrastal na rape, ktorý začiatkom nultých rokov počúval na platforme SoundCloud. V puberte objavil náladový indie rock, ktorý ovplyvnil jeho ďalšie umelecké smerovanie.

Pracoval sám a učil sa za pochodu pretaviť svoje hudobné obsesie a traumatické stresové zážitky do piesní s úprimnými textami o sebapoškodzovaní a smútku. Jeho nahrávky sa vyznačujú temnou produkciou, ktorá pripomína post-punk zo začiatku 80. rokov.

Prirodzenou cestou sa mu podarilo získať početné publikum, ako aj milióny prehratí na viacerých streamovacích platformách. Najúspešnejším bol jeho singel „I walk this earth all by myself“, ktorý nazbieral len na Spotify viac ako 137 000 000 prehratí. V rokoch 2021-2022 zaujal fanúšikov svojimi albumami „Negative“ a „Misery“.


Eponymná trojka

Ekkstacy priznáva, že nemá rád The Smiths ani The Cure. Ovplyvnili ho vraj viac MGMT, Beach House a Surfer Blood. Počas posledného turné počúval Ramones, The Strokes a My Bloody Valentine. Z nových piesní je cítiť hravý punk, indie popové postupy a zrelšiu produkciu, pričom nálada jednotlivých nahrávok sa neustále mení.

Na novom albume asistujú raperi The Kid Laroi a Trippie Redd, ktorí 21-ročnému hudobníkovi pomohli vytvoriť ešte viac expanzívnejšie a dynamickejšie nahrávky.

Všetky skladby sú premyslené, náladové a niektoré vás možno i rozosmejú. Podľa spevákových vlastných slov ide o akúsi autobiografickú úvahu o jeho doterajšom živote, ktorú odporúčame spoznať.

NMR (foto: Ekkstacy)