ELIDA ALMEIDA NA ALBUME GERASONOBU DOSPELA

Elida Almeida je jednou z najdôležitejších postáv súčasnej hudby z Kapverdských ostrovov. Na albume „Gerasonobu“ dvadsaťsedemročná speváčka bojuje za práva žien a proti domácemu násiliu. Moderným spôsobom aktualizuje hudobné dedičstvo, ktoré zanechala jej krajanka Cesária Evora.

Elida Almeida sa narodila sa v roku 1993. Po smrti jej otca, sa musela s matkou presťahovať na malý ostrov Maio do malého kamenného domčeka. V kostole sa naučila spievať a účinkovala v rozhlase. Stala sa obhajkyňou ľudí, ktorí sa dostali do ťažkých životných situácií bez vlastného zavinenia. V škole vyhrávala spevácke súťaže. Dnes je autorkou troch albumov. Ich ústrednou témou sú skúsenosti v živote plnom odriekania a pokory v chudobe. Jej piesne sú plné dojemnej úprimnosti, sú ako blues nešťastného detstva s okamihmi smútku i radosti. Sú kapverdským folkom štýlov morna, funaná, batuque. Niekedy clivých, inokedy usmiatych, baladicky pomalých i hojdavo tanečných.

V súčasnosti je už doma hviezdou. Svoj nový tretí album nazvala „Gerasonobu“, čo v kapverdskej kreolčine znamená „Nová generácia“.

„Považujem sa za súčasť novej generácie kapverdských umelcov. Cieľom je priniesť na svet našu hudobnú kultúru, ale tiež nabrať odvahu porušovať pravidlá,“ hovorí Elida.

Piesňou „Mundu Ka Bu Kaba“ vzdáva poctu skupine Bulimundu.

Bulimundu boli jedným z mojich najväčších zdrojov inšpirácie. Catchás je zakladateľom Bulimundu a revolucionárom Funana. Pochádza z rovnakej dediny ako ja. S ich hudbou som vyrastala,“ spomína Elida.

So singlom „Bidibido“ oslavuje karnevalovú kultúru ostrova Santiago a vdychuje nový život do slávnostného štýlu tabanca. Tento štýl je jedným z najstarších na Kapverdských ostrovoch.

„Tabanca je niečo, na čo sa zabúda. V tejto piesni sme chceli tento štýl oživiť, aby ho vnímala aj mladá generácia. Je dôležité, aby rozvíjalo povedomie o našej histórii a identite, a preto musí byť toto dedičstvo stále živé.“

Osobná retrospektíva.

„Každá skladba na novom albume predstavuje inú fázu môjho procesu dozrievania,“ vysvetľuje Elida. Zároveň spracúva rozhodujúce skúsenosti zo svojho života. Spomína na svoju prvú veľkú lásku („Tolobaska“) a jednu pieseň venovala svojmu zosnulému otcovi („Obrigadu Papa“). V skladbe „Nha Bilida“, desať rokov po narodení jej syna, spomína na materstvo.

„V tom čase som sa veľmi bála, že to nezvládnem. Dnes viem, že by som urobila všetko rovnako. Môj syn mi dal mi toľko pozitívnych vecí, toľko radosti a zodpovednosti,“ vysvetľuje speváčka.

Elida Almeida sa venuje aj sociálnym problémom.

V piesni „Sai Bu Bai“ informuje svojich krajanov o domácom násilí a poukazuje na zvyšujúci sa počet vrážd žien na Kapverdských ostrovoch.

Elida Almeida svojím novým albumom potvrdzuje, že dospela ako hudobníčka i ako žena. Podarilo sa jej tým vystúpiť z tieňa svojho veľkého vzoru, legendárnej speváčky menom Cesária Evora.

NMR (foto: press Elida Almeida)