ELIDA ALMEIDA Z KAMENNÉHO DOMČEKA

Elida Almeida – Ora Doci  Ora Margos    (Lusafrica  2015 )

elida elmeidaKapverdské ostrovy – ostrovy hudby. Tam hrá hudbu snáď každý.

Počet obyvateľov majú len o málo väčší ako Bratislava, no kapiel sa odtiaľ valilo od roku 1992 ( odkedy Kapverdy preslávila Cesária Évora / Pohoda 2004), neuveriteľné množstvo. Pôvodne to bolo neobývané súostrovie desiatich ostrovov, kolonizované portugalskými moreplavcami – chudobné, málo úrodnej pôdy, kamene, láva, obyvateľstvo bolo postupne vytvorené privážaním otrokov zo západnej Afriky. Úradným jazykom je portugalčina, no domorodci spievajú väčšinou africko-portugalským jazykom, kreolským – svojim. Celí sú svoji, originálni, s vlastnou tvárou, s vlastnou hudbou, so štýlmi morna, coladeira, funaná, batuque. A oplatilo sa im to. Určite viac ako Slovákom, ktorí sa prevažne vydali cestou prispôsobovania sa anglickej a americkej hudbe. Skrátka, Kapverdy majú vo svete renomé, obzvlášť Mayra Andrade, Sara Tavares, Lura, Teofilo Chantre, Carmen Souza, Mariana Ramos, Bonga (Pohoda 2013).

Napriek chudobe, obyvatelia Kapverdských ostrovov majú povesť usmiatych ľudí, priateľských, mimoriadne učenlivých, vzdelaných (mnohí ovládajú niekoľko jazykov), milujúcich svoju vlasť.

Možno preto sa ich pôvodná hudba udržala a rozvíjala, nezávislejšie ako tá známejšia z oficiálne nezávislej scény indies. Tá najlepšia je vydávaná nezávislým labelom Lusafrica („Luzofónna“ Afrika. Lusophones, lusófonos – portugalsky hovoriace národy. Luzitánia, Lusitania – rímska provincia v časoch antického Ríma na území dnešného Portugalska).

Elida Almeida

Dnes už Kapverdy nie sú takou veľkou liahňou talentov ako voľakedy.

Veď to ani pri takom malom počte obyvateľov nie je možné, aby sa v krátkom čase rodili ako myši. Novým objavom mladej generácie je speváčka a skladateľka Elida Almeida. Narodila sa v roku 1993. Po smrti jej otca, ktorého zbožňovala, sa musela s matkou presťahovať na malý ostrov Maio do malého kamenného domčeka. V kostole sa naučila spievať a účinkovala v rozhlase. Stala sa obhajkyňou ľudí, ktorí sa dostali do ťažkých životných situácií bez vlastného zavinenia. V škole vyhrávala spevácke súťaže. Dnes je autorkou svojho prvého albumu Ora Doci Ora Margos  (Sladké časy, horké časy). Jeho ústrednou témou sú jej skúsenosti v živote plnom odriekania a pokory v chudobe. Jej piesne sú plné dojemnej úprimnosti, sú ako blues nešťastného detstva s okamihmi smútku i radosti.  Sú kapverdským folkom štýlov morna, funaná, batuque. Niekedy clivých, inokedy usmiatych, baladicky pomalých i hojdavo tanečných. Už sa ozývajú hlasy, že Elida by si mohla získať priazeň sveta. Ten v oblasti world music pravdepodobne aj získa. Naše rádio si už získala. Veľa šťastia, Elida.

Miroslav Potoček (foto: press Elida Elmeida)