ELIN KÅVEN – ARKTICKÁ HUDBA TAJOMNÉHO NÁRODA

Elin Kåven – Eamiritni – RimebornElin Kåven – Eamiritni – Rimeborn  (Nordic Notes  2015)

Na ďalekom európskom severe žije národ, ktorý je u nás málo známy – Sámiovia.

Sámovia oddávna obývali časti území Nórska, Švédska, Fínska, Ruska. Ich krajinu opisuje fínsky národný epos Kalevala ako nebezpečnú, tajomnú, temnú, ako krajinu šamanov, uctievačov duchov, lovcov vyznávajúcich animizmus na najvyššom piedestáli s medveďom, pánom zvierat.  Národnostná menšina Sámiov bola utláčaná, nesmela v úradnom styku používať svoj jazyk. Vo Fínsku sa jej situácia po vstupe do EÚ zlepšila, pretože EÚ podporuje ochranu národnostných menšín. Súčasťou záchrany pôvodnej kultúry Sámiov je udržiavanie a rozvíjanie ich hudby, nazývanej aj – arktická. Pri slove arktická sa človek možno zatrasie od zimy.  Je naozaj arktická, čiže mrazivá, ľadová? Na to nám čiastočne odpovie nový album nórskej speváčky Elin Kåven.

Domček Samiov Baby Jagy na stračích nôžkach
Domček Samiov Baby Jagy na stračích nôžkach

Elin nie je v oblasti world music prvou „Sámijkou“. Už štvrťstoročie má vo svete odozvu speváčka Mari Boine. (Festival Pohoda / 2007). No Elin je sofistikovaná spôsobom, ktorý asi väčšina bude chápať ako príklon ku gotickému rocku, čo pôsobí prístupne, univerzálne. Slovami uznania ju poctili Tom Waits, Robert Smith, Ozzy Osbourne, Tori Amos.

Jej tretí album Eamiritni – Rimeborn, ktorý vyšiel na sklonku minulého roku, momentálne boduje v rebríčku World Music Charts Europe.

Predstavuje manifest polárneho života. Návrat k prírode. Prelína sa na ňom ľudová hudby Samiov s ambientom nasiaknutým ponurým, majestátnym rázom gotického rocku.  Produkoval ho Juhani Silvola ( Highasakite ), Àdjagas), ktorý s Elin spolupracuje od roku 2008.

Z Elin sa stala hovorkyňa kultúry Sámiov, pochádza z prastarej rodiny šamanov. Dlho žila v zahraničí, kde si uvedomila, aká odlišná, originálna je kultúra jej predkov. Je držiteľkou titulu „Sámijská umelkyňa roka 2011“. Bohužiaľ, videoklipy z album Eamiritni – Rimeborn zatiaľ nie sú k dispozícii, čo je škoda, pretože hudba Elin teraz znie inak ako v minulosti.  Preto uvádzame jej staršie videoklipy.

Miroslav Potoček