ESPANTO – ZDRAVÁ ALTERNATÍVA, HUDBA AKO OVOCIE A ZELENINA

espanto-fruta-y-verduraEspanto – Fruta y Verdura ( Austrohúngaro / 2016 )

Majú strach z bežných vecí, čo je dobrý predpoklad pre vybočenie z nudy. Ich najnovší album Fruta y Verdura ( Ovocie a zelenina ) vyniká nielen nad všetkými ich piatimi staršími premiérovými albumami, ale aj nad väčšinou súčasnej hudobnej tvorby v oblasti alternatívneho popu. A kto sú tí, ktorí oplývajú spomenutými prednosťami? Španieli ESPANTO (Ohromenie) – speváčka Teresa Jimeno a Luis F. Bayo, spevák, hráč na gitaru, moog, mellotron. Dopĺňajú ich bubeník Raúl Fraile a hudobný producent Genís Segara, člen dua Hidrogenesse. Nahrávajú pod značkou Austrohúngaro ( Rakúsko-Uhorsko ).

espanto-photo„Mnohé naše piesne nie sú na Spotify. Ani na MySpace a Facebooku. Ale existujú!“ – hovoria Espanto. Poriadny hudobný „šťúral“ ich však možno vyšťúra. A možno zistí, že album Fruta y Verdura kriesi éru vinylových platní, starú dobrú poctivosť, keď ani jedna z jedenástich piesní, ktoré obsahuje, neklesá na dno podpriemernosti. Každá má krásnu melódiu, každá je iná, jedna indie popová (Mal Salvaje), ďalšie sú art popové ( Morirás, La Selva, Espíritu del Bosque), zaligoce sa i glitter rock (Lagrima de Glitter ), sem-tam zaznie folklór ( Atravesado por el Rayo ), alebo new wave á la The B-52´s ( Un loco en una Isla ), aj synthpop (Insecto).

Hovorí sa tomu – vysoká latka. Bohužiaľ, schovaná pred širšou verejnosťou. Je to album, ktorý evokuje útek na ostrov nedotknutý industriálnou civilizáciou. Čo dokumentuje aj nádherná ilustrácia na prednej strane obalu albumu. Autorom je Carlos Ballesteros.

Miroslav Potoček