ESPERANTO SLANG – UNIVERZÁLNY JAZYK PRE MILOVNÍKOV EXOTICKEJ TANEČNEJ HUDBY

captain planet - esperantoCaptain Planet – Esperanto Slang /Bastard Jazz Recordings 2014/

49.týždeň

Za maskou Captain Planet sa skrýva DJ a producent Charlie B. Wilder, pôsobiaci v New Yorku. Je zameraný na tanečnú hudbu, do ktorej s obľubou mieša príchute brazílskej samby,  bossa novy a afro-jazzu.

Esperanto Slang je už jeho druhým albumom, ktorý vychádza v nadväznosti na „mixtape“ Mystery Trip vol. 1. /2012/. Jeho názov i obsah naznačuje, že štátne hranice a kultúrne bariéry nemajú naň žiaden vplyv. Svojimi skladbami sa ústredný protagonista snaží vytvoriť univerzálny jazyk pre všetkých milovníkov hudby bez hraníc. Bežnú komunikáciu na tanečnom parkete preto nazval „Esperanto Slang“, čo preniesol i do názvu svojho nového albumu.

Captain Planet – Esperanto Slang

Celkovú koncepciu medzinárodnej univerzálnosti potvrdzuje aj spoluprácou s hudobníkmi z mnohých krajín.

V piesni „Tudo E Bum“ spieva brazílska speváčka Samira Winter, v skladbe „Safaru“ hosťuje sudánska speváčka Alsarah /The Nubatones/, v nahrávke „Un poquito mas“  spieva Chico Man /Antibalas/, v Nemecku pôsobiaci argentínsky rapper a spevák  Paco Mendoza nahral pieseň „Perdido en el Excesso“,  argentínska hviezda La Yegros zapožičala svoj hlas piesni „Que Quiero Volver“. V hre na gitaru vypomohol výborný brazílsky gitarista Nevilton.

Album „Esperanto Slang“ nám otvára iný pohľad na world music, ako sme zvyknutí, viac cez prizmu tanečného publika. Nie je síce prevratný, no keďže mu nechýba zaujímavá a pozitívna idea, ani dobré hudobné nápady, zaraďujeme ho do rubriky Album týždňa.

Róbert Gregor (foto: press Captain Planet)