EVERYTHING EVERYTHING: ZMES NETRADIČNÝCH NÁPADOV

Everything EverythingEVERYTHING EVERYTHING – GET TO HEAVEN (SONY MUSIC 2015)

Štvorica Everything Everything z britského Manchestru síce priveľmi nenadväzuje na tamojšiu legendárnu scénu osemdesiatych rokov minulého storočia, ale aj tak si zaslúži pozornosť po zaujímavej hudbe pátrajúcich poslucháčov.

Za svoje doterajšie dva albumy bola nominovaná na Mercury Music Prize i ďalšie ocenenia, okrem alternatívnej škatuľky je označovaná aj ako art-rock či art-pop s významným prínosom speváka Jonathana Higgsa, spievajúceho výrazným falzetom. Pesničky od Everything Everything majú neraz blízko aj k psychedélii, alebo RnB, čo robí túto kapelu naozaj originálnou.

Everything Everything

Na aktuálnom treťom albume Get To Heaven, ktorý v deluxe verzii ponúka až dve CD, sa nechala inšpirovať aktuálnymi udalosťami hýbajúcimi svetovým dianím, od eboly po zmiznutia lietadiel.

Ako si všimol publicista BBC, nie sú to top témy hitov z prvých priečok hitparád, ale nakoniec, prečo nie. Everything Everything sú okrem rôznorodosti v hudbe známi aj vyzretými textami. Na ich novom albume upúta hneď niekoľko skladieb: do elektroniky ponorená Fortune 500, alebo No Reptiles, ktorá svojim vyznením pripomenie britských kolegov Foals z ich skorších čias. Najväčším hitom na albume je azda Distant Past, kde počúvame niečo ako rýchle rapovanie v elektronickom štýle s dynamikou typickou pre túto kapelu.

Druhé CD  ponúka prevažne experimentálnejšie ladené nahrávky.

Napríklad Habsburg Lippp, alebo inštrumentálnu Yuppie Supper, ktorá by vďaka jej nápaditosti nemala zostať opomenutá. Z nových Everything Everything si zahráme päť ukážok najbližší utorok v novom vydaní 120 minút s hudbou.

Matej Lauko (foto:Everything Everything)