FANFARE CIOCÂRLIA LETIA ROZTANCOVAŤ MARŤANOV

OnwardsToMars_FanfareCiocarliaFanfare Ciocârlia – Onwards To Mars! ( Asphalt Tango 2016 )

Fanfare Ciocârlia, famózna rumunská kapela divokej undergroundovej dychovky, teraz smeruje k Marsu, planéte, ktorú ešte nedobyla. Zem už má totiž podmanenú, priviedla do vytrženia divákov na koncertoch v Európe, USA, Latinskej Amerike, Japonsku, Austrálii, Ázii, ba aj na Slovensku, vďaka nášmu najlepšiemu hudobnému festivalu Pohoda.

14 skladieb na jej novom albume „Onwards To Mars !“ nedá vydýchnuť poslucháčovi ani na chvíľu od prívalu elektrizujúcej energie bez elektroniky, smršte temperamentu a štýlovej, skladateľskej, aranžérskej pestrosti. Kto počas počúvania tohto albumu nebude z nejakého dôvodu môcť povoliť uzdu nutkaniu do tanca, nech sa pevne pripúta. Obsahuje novú verziu hitu Fanfár škovránkov – Mista Lobaloba a evergreenu Screamin´ Jay Hawkinsa – I put a spell on you, ktorý kedysi naspievala Natacha Atlas.  Výtvarné stvárnenie prednej strany obalu albumu realizoval rumunský výtvarník Paul Hitter, ktorý plní galérie na oboch stranách Atlantiku.

Fanfare Ciocarlia

Mimochodom, „Fanfáry“  budú tento rok oslavovať 20 výročie ich existencie, čo nám opäť pripomenie, že s progresívnym vývojom dychovky na Slovensku exemplárne zaostávame, čo je vzhľadom na našu zemepisnú polohu v srdci dychovkovej Európy viac ako podivné. Zatiaľ som sa k žiadostiam amerických muzikológov o vysvetlenie tohto pre nich nepochopiteľného javu neodhodlal vyjadriť.

Miroslav Potoček (foto: press Asphalt Tango)