FATHER JOHN MISTY A KLAVÍRNE BALADY NA ALBUME PURE COMEDY

Father John Misty – Pure Comedy (Sub Pop/Bella Union 2017)

Americký hudobník a spevák Father John Misty predstavil niekoľko piesní z albumu Pure Comedy už pred jeho vydaním, ktoré bolo naplánované na 7. apríla 2017. Tridsaťpäťročný interpret zahral novinky po prvý raz v show Lauren Laverne na BBC Radio 6, kde tiež prezradil, že na nových skladbách pracoval tri roky.

Spevák okrem toho pred pár týždňami zverejnil aj esej vysvetľujúcu vydanie nového albumu a 25-minútový dokument Pure Comedy: The Film, v ktorom zachytil jeho nahrávanie, pričom v ňom tiež predstavil ukážky nových piesní. Na réžii snímky s muzikantom spolupracoval Grant James.

Father John Misty, vlastným menom Joshua Michael Tillman, vydal ako J. Tillman osem sólových albumov. Neskôr začal vystupovať pod pseudonymom Father John Misty a predstavil albumy Fear Fun (2012) a I Love You, Honeybear (2015). Predvlani na seba upozornil, keď nahral coververzie skladieb Blank Space a Welcome To New York speváčky Taylor Swift. Objavil sa tiež v klipe k piesni Freak speváčky Lany Del Rey.

Tillman napísal väčšinu nových piesní ešte v priebehu roka 2015. Zaznamenával ich na obyčajnú magnetofónovú kazetu a v marci 2016 ich nahral v Ocean Way štúdiách v Los Angeles. Album Pure Comedy vznikol v spolupráci Joshua Tillmana a producenta Jonathana Wilsona. V jednotlivých nahrávkach počuť okrem zvuku dominantného klavíra sláčikové nástroje,  lesný roh i spevácke zbory.  Na nahrávaní sa zúčastnil známy basgitarista Gavin Bryars (Jesus Blood Never Failed Me Yet, Sinking Of The Titanic) a rukou k dielu prispeli aj špičkoví hudobníci  Nico Muhly a Thomas Bartlet.

Živé vystúpenia Father John Misty by sa dali najlepšie charakterizovať ako dôverné. Tento interpret si vytvára vlastný priestor v súčasnom v hudobnom svete, postavený na intímnych spovediach, čo je v dnešnej dobe vzácnosťou..

Zdroj článku: TS a Róbert Gregor (foto: Guy Lowndes )