FELIX SKÚMA, ČO SA DEJE VO VAŠOM VNÚTRI

Hudobný projekt Felix, za ktorým stojí bratislavský hudobník Jakub Tvrdík, zverejnil nový album s názvom „Deje sa vo Vašom vnútri“.


Na albume sa nachádza dvanásť skladieb, z ktorých sú štyri inštrumentálne. Niektoré skladby boli nahrané naživo, prevažná časť albumu ale vznikla elektronicky. Texty piesní sú v slovenčine, sú to osobné výpovede a subjektívne stvárnenia vnímania reality a vzťahov medzi ľuďmi. Názov albumu, tak ako aj názvy jednotlivých skladieb, sú koncepčne previazané a poukazujú na všadeprítomnú zraniteľnosť ľudskej duše a potrebu vyjadrenia pocitov a túžob. Jednotlivé nahrávky vyznievajú skôr smutne, ale nie sú depresívne.

Album vznikal hlavne v domácom štúdiu Jakuba Tvrdíka a následne boli stopy a živé hudobnícke party nahrávané v štúdiu Pulp u Mateja Turcera na Kolibe. Niektoré skladby vznikli už dávnejšie, ako napríklad skladba „Naliehavá“. Samotný mix a dotextovanie prebiehalo od minulého roku až do vydania albumu.

Nahrávanie bolo náročné, času na dokončenie popri rodičovských povinnostiach a iných hudobných povinnostiach bolo málo.

Album je napokon v takej podobe, ako si ho Jakub predstavoval. Po mnohých dňoch mixovania našli s Matejom Turcerom vyhovujúcu zvukovú farebnosť. Hudbu, produkciu a väčšinu textov si zrealizoval Jakub sám, texty ku skladbám „Šťastie“ a „Obdobia“ napísal Ján Hurtík. Veľký kus práce urobil Matej Turcer v štúdiu Pulp, ktorý zásadne posunul jednotlivé nahrávky po zvukovej stránke a do piesne „Labyrint“ nahral basgitaru. Na albume sa podieľali aj Matej Ruman, Martin Bakyta a Andreas Imrich a to v skladbách „Naliehavá“ a „Blízko pri Tebe“. Obal vytvoril Martin Mesaroš.


Pri tejto príležitosti som položil Jakubovi niekoľko otázok:

Aké máš ohlasy na svoje staršie nahrávky a koľko si pod hlavičkou projektu Felix nahral albumov?

„Toto je tretí štúdiový album, prvý sa volá tak ako aj názov projektu, Felix. Je pesničkový, druhý sa volá Koniec roka, ten je čisto inštrumentálny. Tento tretí je kombináciou oboch predchádzajúcich. Ohlasy na staršie albumy neboli zlé, ale bolo ich pomerne málo, keďže som sa ich propagácii venoval žalostne málo. Pri tomto albume by som to chcel zmeniť.“

Kedy prichádzali nápady na jednotlivé piesne a ich texty?

„Prichádzali priebežne, raz za čas sa však stalo, že mi napadlo viacero lepších nápadov ako inokedy a potom som ich spracovával. Je to výber asi z 20 až 30 hudobných námetov, ktoré pribudli v priebehu posledných dvoch rokov. Niektoré skladby však vznikli v skoršom období, len im chýbalo vhodné spracovanie. Priebežne vytváram skladby alebo námety popri tom, ako pracujem na už vybraných skladbách.“

Máš pomerne veľa hudobných aktivít. Prečo cítiš potrebu robiť autorské skladby?

„Pretože to je hlavný dôvod, prečo robím hudbu, skladanie skladieb a nahrávanie skladieb aj pre rôzne hudobné subjekty ma napĺňa viac ako samotná hra na koncerte, aj keď aj to má obrovské čaro. Spev, to je iná vec, tam som si ešte veľmi neistý a snažím sa to zlepšovať, v hudobnej zložke som si istejší rozhodne viac. To, že som klávesákom a že ma to popri učení klavíra aj živí, vnímam ako odvodenú skutočnosť, ktorá sa udiala vlastne mimochodom, nehrnul som sa do toho, aj keď to asi vyzerá ináč“ (smiech)

Budeš novú tvorbu prezentovať aj naživo?

„Pevne verím, že ánoči už v skupinovom prevedení, alebo pokojne aj sám. Mojím problémom je, že často potrebujem impulz a potom to už ide, ale sám sebe si k takejto veci impulz dať neviem, čo mi teda vôbec nepomáha 🙂

Róbert Gregor (foto: archív Felix)

Vznik albumu podporil aj Fond na podporu umenia.