FEMI A MADE KUTI NA ALBUME LEGACY + POSÚVAJÚ HRANICE AFROBEATU

Femi Kuti - Legacy + (Partisan Records, 2021)

Femi Kuti je popredným predstaviteľom hudobného štýlu afrobeat. Po vzore svojho otca tvorí hudbu od osemdesiatych rokov. V týchto dňoch mu vychádza jedenásty album „Legacy +“, na ktorom sa podieľal aj jeho syn Made Kuti.

Afrobeat podnietil niekoľko generácií hudobníkov v Nigérii i vo svete, aby nasledovali odkaz Fela Kutiho, ktorý spočíva vo využívaní hudby ako zbrane v boji za spravodlivosť a slobodu. Femi, spolu so svojou skupinou Positive Force, stojí už niekoľko rokov na čele tohto hnutia. Stále sa snaží otvárať nové témy a modernizovať hudobný štýl, pričom vo svojej hudbe zachováva tradičné korene i politické posolstvo.

Femi a jeho skupina hrajú radi vystupujú v klube The Shrine (Svätyňa), ktorý sa nachádza v Lagose. Je to tanečná sála a koncertný priestor, ktorý bol postavený na pamiatku Fela Kutiho. Tento klub je strediskom afrobeatu, miestom stretávania starých i nových fanúšikov, aktivistov a tanečníkov.

Femi, ako hovorca organizácie UNICEF, bojuje za práva detí a je obhajcom vzdelávania a prevencie HIV / AIDS. Je uznávaným vodcom tejto komunity a iniciátorom odporu voči zvyškom koloniálnej mentality. Je známy aj ako kritik ekonomických problémov.

Nový album „Legacy +“ nahral Femi Kuti so svojim najstarším synom Madeom.

Album je rozdelený do dvoch sekcií. Vo všetkých nahrávkach počuť vynovený zvuk afrobeatu i aktuálne politické komentáre. Hudba dynastie klanu Kuti si zachováva rafinovanú nigérijskú melodiku, typický rytmus a texty, ktoré sú oslavou duchovna a sociálno-politického posolstva.

Modernizácia hudobného štýlu dynastie Kutiovcov.

Obe časti albumu hudobne vychádzajú z jazzu, popu, funku, hip-hopu, rocku a ďalších žánrov. Je to afrobeat, ktorý vymyslel Fela, pričom nové nahrávky ponúkajú vlastnú jedinečnú víziu.

Made Kuti na svojej časti albumu dokazuje, že je výborným hráčom na rôzne dychové nástroje a že je otvorený aj moderným nahrávacím postupom. Svoju časť albumu si naspieval a pridal do nej niekoľko externých zvukov.

Album „Legacy +“ poukazuje na dve strany súčasného afrobeatu. Prvá odráža a rešpektuje odkaz Fela Kutiho a druhá naznačuje, kam by sa tento hudobný štýl mohol v budúcnosti uberať.

Obal albumu obsahuje portréty oboch protagonistov, ktoré nakreslila brooklynská výtvarníčka Delphine Desane. Jej dielo bolo nedávno uverejnené na titulnej stránke talianskej edície časopisu Vogue.

Róbert Gregor (foto: Optimus Dammy)