FESTIVAL JEDEN SVET DNES OTVÁRA SVOJE BRÁNY

Jeden svetHľadať a nachádzať dôveru medzi nami, bez ktorej naša spoločnosť nefunguje, ako by mohla, je jedným z cieľov 18. ročníka Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet, ktorý sa začína už dnes súbežne v Bratislave a Košiciach a potrvá až do 17.10.2017 v Bratislave, resp. do 15.10.2017 v Košiciach.

Festival premietne na šiestich festivalových miestach v Bratislave a jednom v Košiciach v 9 filmových sekciách 150 projekcií viac než 60 na prestížnych festivaloch oceňovaných filmov zo Slovenska aj spoza hraníc. Nádielku filmov preloží desiatkou diskusií, viacerými workshopmi, ale napríklad aj dabingovou vojnou, miniturnajom v stolnom futbale, tajomným “pop-up” obedom s Mareenou, či iránsko-slovenským stand-up vystúpením. Konkrétne filmy, diskusie či sprievodné aktivity si môžu diváci vybrať v prehľadnom programe na stránke www.jedensvet.sk.

“Tematicky festival, tak ako každý rok, reaguje na aktuálne dianie,” hovorí Nora Beňáková, riaditeľka festivalu. Tentokrát podľa nej festival reaguje na (ne)dôveru, ktorá je čoraz rozšírenejšia aj v našej spoločnosti. “Podľa viacerých výskumov nám u nás vládne nedôvera. A to až tak, že sa v nej štatisticky ocitáme na samom chvoste Európy,” vysvetlila Beňáková na margo výberu tejto nosnej témy. “My v tíme Jedného sveta si totiž myslíme, že ak by sme (si) dôverovali viac, naša spoločnosť by fungovala lepšie. A na to by sme radi upozornili aj výberom filmov a sprievodných podujatí,” dopĺňa. Nie je preto náhodou, že sa hlavným mottom 18. ročníka festivalu stala veta Hľadá sa dôvera.

A toto motto reflektuje aj výber filmov. Či už sú to filmy spojené s nárastom extrémizmu, ktorý s dôverou či nedôverou úzko súvisí, alebo aj ďalšie pálčivé témy s (ne)dôverou ako spoločným menovateľom. Od korupcie samo o sebe spätou s touto témou, po nárast nedôvery ľudí v lekárov či iných odborníkov, čoho dôsledkom je napríklad čoraz rozšírenejšie odmietanie povinného očkovania. No tému dôvery či nedôvery tým však ani zďaleka nevyčerpáme, na svoje si diváci prídu napríklad aj vo filmoch o tom, ako priveľmi dôverujeme napríklad internetu.

Okrem tejto nosnej témy sa festival tradične venuje aj rôznym ďalším témam spojeným s ľudskými právami, či našim konzumným správaním, ktoré prispieva k devastácii planéty, prináša filmy, ktoré riešia rôzne globálne, ale aj čisto lokálne problémy spojené napríklad s plánovaním našich miest či výberom našich dovoleniek.

Súčasťou festivalu je aj jedna súťažná sekcia s názvom Slovenský dokument. “V nej súťažia filmy slovenských režisérov zaoberajúce sa aktuálnymi otázkami, ktoré hýbu našou spoločnosťou,” objasňuje nosnú myšlienku súťaže Nora Beňáková. Vo výbere sa stretne päť silných príbehov, medzi nimi film o ignorovanom rómskom holokauste, dokument o ťažkom živote na krajnom východe Slovenska, či snímka o radostiach a strastiach dnešných rodín v Európe.

A napokon, súčasťou prvého festivalového dňa je už tradične aj udeľovanie Ceny Človeka v ohrození. Cenu, ktorú počas dnešného slávnostného otvorenia festivalu odovzdá riaditeľ neziskovej organizácie Človek v ohrození Braňo Tichý, získala trojica laureátov – organizácia Via Iuris, študentská iniciatíva SomZa.to a advokát Peter Kubina. “Udeliť toto ocenenie sme sa vybraným rozhodli za ich odbornú, kampaňovú a aktivistickú prácu, ktorou prispeli k zrušeniu tzv. Mečiarových amnestií a napomohli tak znovubudovať dôveru v právny štát na Slovensku,” vysvetľuje jeden z dôvodov udelenia ceny Braňo Tichý.

Festival ponúka program na šiestich miestach – v kinách Lumiére a Mladosť, na Filmovej a televíznej fakulte VŠM, v KC Dunaj, Univerzitnej knižnici a Dome Quo Vadis.

Peter Ivanič