Festival LiKE spojí literatúru s multimédiami

Festival LikePo úvodnom ročníku originálneho festivalu súčasnej literatúry LiKE jeho organizátori pozývajú na ďalšie pokračovanie. Tentoraz do košickej Kunsthalle/Haly umenia. Druhý ročník úspešného festivalu predstaví od 5. do 7. októbra 2017 originálny výber spisovateľov, hudobníkov a performerov z rôznych krajín sveta. Okrem Slovenska, Česka alebo Maďarska sa predstavia autori z Mexika, USA, Veľkej Británie, Nemecka či Rakúska. Jednou z ústredných tém festivalu je práve multikulturalita. Diváci sa tak môžu stať súčasťou verejných diskusií na rôzne aktuálne témy. „V centre nášho záujmu sú témy ako multikulturalita, literatúra vs. kreatívny priemysel alebo to, čo dnes literatúra znamená a aké možnosti ponúka,“ hovorí jeden z dramaturgov festivalu Richard Kitta.

Medzinárodná autorská zostava

LiKE predstaví pod hlavičkou Poetry Quartet (FACE) kompaktnú štvoricu autorov – Ron Winkler, Lucia Duero, Nick Brooks a Jana Bodnárová. Pod hlavičkou literarnyklub.sk a LIC sa predstavia Ivan Štrpka, Peter Šulej a Katarína Kucbelová. Nebudú chýbať autori ako Agda Bavi Pain, Márius Kopcsay, Michal Hvorecký a mnohí ďalší. LiKE uvedie aj jedného z finalistov renomovanej súťaže Anasoft litera.

Exkluzívna fónická poézia Endre Szkárosiho, performancie Joerga Piringera, Guntera Vallastera a Józefa R. Juhásza, ale aj rómskej autorky Delaine Le Bas doplnia festival v jeho experimentálnej polohe. Podobne aj vystúpenia Ondřeja Buddeusa, Erika Šimšíka či Iana Mykisku. LiKE ponúkne aj atraktívnu zostavu slammerov pod názvom “Slam poetry CZ/SK”.

Hudobný blok

V hudobných blokoch LiKE odznejú Ľubo Burgr a Pjoni hrajú Ali Ibn Rashid a multimediálny projekt zoskupenia Panáčik. Hudobník Chris Ellys a debutant Jakub Juhás vystúpia v projekte Art Debut. Košickému publiku sa predstavia aj lokálpatrioti Poetic Elektric. Alternatívny priestor Kotolňa uvedie experimentálny zvukový band Kontradikshn zo Slovinska.

Počas festivalu môžu diváci absolvovať aj ďalšie sprievodné podujatia, ktoré spájajú literatúru a vizuálne žánre – výstavu Nekonvečná poézia v kurátorskom výbere Michala Murina, exhibíciu súčasného českého a slovenského komiksu zo série Tom Orrow alebo výber aktuálnej videopoézie s názvom New Poetry Forms / Moving Poems v réžii Davea Bontu a Richarda Kittu. Literárne informačné centrum otvorí v Kasárňach Kulturpark výstavu Transbook a Laboratórium knihy pod vedením Marion Bataille. V rámci festivalu LiKE uvedie Kino Úsmev slovenskú premiéru dokumentárneho filmu Ťažká duša od slovenského režiséra Mareka Šulíka.

Multimediálna prezentácia literatúry

„Tohto roku chceme literatúru predstaviť opäť iným spôsobom. Košická Kunsthalle je veľkorysý priestor a festival LiKE ponúkne súčasné umenie tak, ako ho vnímame my. Viaceré sprievodné podujatia LiKE sú zámerne kompatibilné s témou Creative city of Media art.,“ dodáva Richard Kitta. Košice sa totiž pod vedením CIKE momentálne uchádzajú o členstvo v tejto celosvetovej sieti UNESCO.

Organizátori podujatia vsadili na multižánrovosť a očakávajú rôznorodé publikum. LiKE sa ocitne aj na vybraných košických školách v podobe projektu Živý bič.

Festival LiKE organizuje Európsky dom poézie Košice a K13 – Košické kultúrne centrá v spolupráci s Literárnym informačným centrom, združením literarnyklub.sk, platformou Kotolňa a Kinom Úsmev, ako aj ďalšími domácimi a zahraničnými partnermi.

Druhý ročník podujatia, ktoré podporil Fond na podporu umenia, má opäť za cieľ predstaviť kvalitnú súčasnú literatúru v konfrontácii s inými umeleckými oblasťami. Program festivalu bude v najbližších dňoch zverejnený na oficiálnej webstránke festivalu www.likefestival.sk a priebežne aj na facebook stránke festivalu.

Tomáš Čižmárik