FESTIVAL UNITED ISLANDS OF PRAGUE BUDE ZAMERANÝ PREVAŽNE NA BRITSKÚ HUDBU

United Islands Of PragueFestival United Islands Of Prague sa blíži míľovými krokmi a organizátori ohlásili kompletný program. Tento ročník s podtitulkom „British Edition“ privezie do českej metropoly to najzaujímavejšie z mladej britskej hudby na čele s kapelami The Sherlocks a Husky Loops, ktoré v minulosti koncertovali napríklad s takými hviezdami ako Arctic Monkeys alebo Placebo. Okrem nich sa na pódiách 31. 5. – 1. 6. 2019 objaví i množstvo ďalších hudobných objavov z celého sveta.

Program odštartuje v piatok popoludní, keď sa Karlínske námestie zafarbí britskými farbami a stane sa z neho „Britský ostrov“, stredobodom ktorého bude Karlín stage pred kostolom. Festival odštartuje energická kapela Zrní, ktorá na United Islands of Prague pred rokmi zažila svoju koncertnú premiéru na veľkom pódiu. Nasledovať bude mladý talentovaný írsky pesničkár David Keenan (IRL) a český rockový kvintet Povodí Ohře.

The SherlocksPotom už príde na rad najočakávanejší koncert tohto ročníka v podobe britskej indie-rockovej štvorice The Sherlocks (UK), ktorá už má za sebou také úspechy ako je predskakovanie Arctic Monkeys, alebo hranie na známych festivaloch v Leeds či Readingu. Aby toho nebolo málo, v Británii sú v súčasnosti známi aj kvôli účinkovaniu v aktuálnej reklame na automobily Škoda. Ich strhujúcou show ale piatkový program festivalu neskončí. Budete sa môcť vydať na tradičnú klubovú noc do niekoľkých pražských klubov, ktoré budú v rámci United Islands taktiež otvorené s voľným vstupom.

Hlavným festivalovým dňom bude sobota, kedy se festival z Karlínského námestia rozrastie po Křižíkovej ulici až k Invalidovni, kde v Kaizlových sadoch vyrastie Ostrov slobody pri príležitosti osláv tridsiatich rokov od pádu železnej opony. Dopoludňajší program na Karlín stage bude venovaný všetkým deťom oslavujúcim Deň detí. Oslava začne vystúpením obľúbeného tria Bombarďák, ktoré poteší nielen deti svojím koncertom plným divokých piesní a bláznivých tančekov. Potom bude nasledovať vystúpenie mnohých speváckych zborov z Prahy 8.

Husky Loops Na Karlín stage sa následne budú opäť objavovať nové vychádzajúce české aj zahraničné hviezdy. V roli headlinera sa tu so svojou živelnou rockovou show večer predvedie londýnske trio Husky Loops (UK), ktoré vlani zahralo pred Davidom Byrnom na Metronome festivale a má za sebou aj turné s kapelami ako Placebo alebo The Kills. Nemenej zaujímavé budú tiež vystúpenia ďalších zahraničných interpretov, ktorých predstavujú škótska kapela The LaFontaines (UK), belgická štvorica Portland (BE) alebo anglický pesničkár Alasdair Bouch (UK). Chýbať nebudú ani umelci z Čiech. Kontroverzný showman Kapitán Demo na festivale United Islands odohrá na dlhú dobu svoje jediné vystúpenie v Prahe a privedie na veľké pódium víťaza súťaže Objavy United Islands. Tým sa v tomto roku stala indie-rocková kapela Save The Emotion z Berouna, so spevákom s americkými koreňmi.

Jednou z hlavných programových liniek tohto ročníka bude Ostrov slobody oslavujúci 30 rokov výročia od pádu železnej opony, ktorý vyrastie v prostredí Kaizlových sadov a jeho srdcom bude ČT art Freedom Stage. Tu v roli headlinera vystúpi štvorica poľských rockerov Trupa Trupa (PL) so svojím pozoruhodným mixom punku, psychedélie, popu či noise. Ďalším hudobným lákadlom bude trio The Deadnotes (DE), ktorých koncert sa koná s finančnou podporou Česko-nemeckého fondu budúcnosti. Českú scénu zastúpi živelná kapela The Atavists (CZ), raper MC Gey (CZ) a objav Sergeant Jammer (CZ). Roztancuje vás energický zvuk maďarskej partičky Saverne (HU) alebo bratislavského tria Walter Schnitzelsson (SK).

United Islands Of Prague 2019Prvotriedne hudobné zážitky v rámci osláv slobody sľubuje i Arts Management Stage, ktorý vznikol v réžii študentov odboru Arts Management z Vysokej školy ekonomickej. Môžete se tešiť na slovenskú energickú skupinu From Our Hands (SK), mladé pražské kapely Purplefox Town (CZ) a Black Holes (CZ), provokatívnu indie post punkovú kapelu z Budapešti Gustave Tiger (HU), ukrajinského dark folkového pesničkára Sasha Boole (UA) a varšavské trio Fertile Hump (PL).

Nabitý program prinesú i ďalšie pódiá. Jedným z nich je Radio 1 stage. Z neho bude celý deň prebiehať aj živé vysielanie. Uvidíte tu mnoho zaujímavých hudobníkov na čele s londýnskou energickou štvoricou príznačne pomenovanou Island (UK), ktorá už vypredáva sály po celom svete. Ďalšími lákadlami budú rakúske kapely Tents (AT) a Mickey (AT), speváčka Žofie Dařbujánová zo stále populárnejších Mydy Rabycad ako Zofie Dares (CZ) a partia muzikantov New Sound Orchestra (CZ). Stage Radia 1 je zrealizovaný s podporou Karlín Group.

Ďalšiu tradičnú obľúbenú scénu predstavuje ČRo Jazz stage, v tomto roku umiestnený na Lyčkovom námestí, kde se bude v sobotu hrať už od samého rána. Môžete sa tešiť napríklad na unikátnu jazzovú formáciu Robocobra Quartet (UK) z Belfastu, ktorá vo svojej tvorbe kombinuje prvky punku a poézie. Českú scénu bude reprezentovať Mantaban (CZ), Zabelov Group (CZ) alebo čerstvý jazzový objav The Track Inspection (CZ).

Rovnocenným partnerom všetkých uvedených pódií bude i tradičný otvorený Open Mike stage, na ktorom sa objavia známe i menej známe mená a dá príležitosť i odvážlivcom z publika. Scénu nájdete priamo vedľa zastávky metra Křižíkova, na pódiu sa vystrieda okolo tridsať hudobníkov a večer slávnostne uzatvorí ikona českej piesne Jiří Dědeček.

Chýbať nebude ani atraktívny sprievodný program. Centrom diania bude Křižíkova ulica, ktorá sa počas festivalového víkendu premení na pešiu zónu s množstvom rôzne zameraných aktivít. Chýbať nebudú ani stánky neziskových organizácií alebo prehliadka trabantov. Na svoje si prídu i deti, ktoré sa môžu tešiť na veľa zábavy, i stretnutie s maskotmi Českej televízie Bobom a Bobkom, Večerníčkom či Ovcou.

United Islands, preklad: redakcia NMR (foto: press)