FETÉN FETÉN ? SÚ ÚŽASNÍ NIELEN V NÁZVE

Fetén Fetén – CantablesFetén Fetén – Cantables ( Sony Music 2016 )

Aj dnes je ešte stále možné skladať a vkusne hrať nádherné nostalgické pesničky v akustickom štýle s atmosférou starého sveta. Teraz sú toho príkladom Španieli Fetén Fetén z Burgosu, mesta, neďaleko ktorého sa narodil legendárny El Cid Campeador, španielsky národný hrdina v boji proti Maurom.

feten fetenFetén Fetén (Fetén – úžasní, pravdiví, praví, nefalšovaní) je duo dvoch pôvodne nezávislých muzikantov, inštrumentalistov – Jorgeho Arribasa a Diega Galaza. No ich najnovší album Cantables (tretí v ich diskografii) nie je inštrumentálny, ale vokálno-inštrumentálny. V hudobných kuloároch latinských krajín majú také veľké renomé, že sa k nim s porozumením pripojili niektorí uznávaní umelci latinského sveta. 12 piesní a v každej spieva iná speváčka alebo spevák, napríklad Kevin Johansen (Festival Pohoda / 2006 ), Melingo, Natalia Lafourcade, Arnaldo Antunes, Julieta Venegas, Jorge Drexler. Pod texty a produkciu sa podpísal argentínsky hudobník Sebastián Shon (Soda Stereo). „Album Cantables má zvláštne kúzlo. Je nedefinovateľný a zároveň univerzálny. “ – hovorí Shon.

Od Cantables neočakávajte nič, čo by pripomínalo obvyklý anglo-americký prístup k hudbe, obzvlášť nie nátlakový, hrubý, hlučný. Cantables je rýdzo románsky – jemnocitný, graciózny, romantický. Klenot výnimočnej krásy. Možno i preto, že Jorge a Diego sú mimoriadni inštrumentalisti, hrajú nielen na tradičné hudobné nástroje (husle, akordeón, mandolínu), ale aj na pílku a rôzne nevídané čudá. Každá z piesní je akoby samostatnou hudobnou cestou, jedna znie ako tango, druhá ako valčík, tretia ako pasodoble, štvrtá … A nie je ľahké z nich vybrať najkrajšiu. Všetky sú krásne.

Miroslav Potoček