FONETICKÉ KVETY OD FRANCÚZSKEJ SKUPINY LO’JO

Lo'Jo - Fonetiq FlowersLo’Jo – Fonetiq Flowers ( World Village 2017)

Francúzska skupina Lo’Jo je už veteránom na hudobnej scéne.

Vznikla v meste Angers začiatkom osemdesiatych rokov minulého storočia a počas svojej kariéry nahrala viac ako pätnásť albumov. Spolupracovala s množstvom známych hudobníkov ako Robert Plant, Robert Wyatt, Archie Shepp, skupinou Tinariwen a ďalšími. Počas svojej existencie si vytvorila osobitý hudobný štýl, ktorý je charakteristický špecifickým hrubým hlasom a poetickými textami ich frontmana a klaviristu menom Denis Péan. Výraz skupiny dopĺňa hravý spev alžírskych sestier Nadie a Yamina Nid el Mourid, ktorý je ovplyvnený jazzom, šansónom, alebo i africkou hudbou.

Trinásť piesní albumovej novinky Fonetiq Flowers naznačuje, že nás hudba Lo’Jo môže stále prekvapiť.

Skladby vznikali počas cestovania po Afrike, Gruzínsku, Južnej Kórei a USA. Niektorí hudobní kritici sa o ňom vyjadrili, že patrí medzi jeden z ich najlepších. Paradoxne ale tento album znie oproti predchodcom omnoho menej multikultúrne.

Lojo

Péan sa tu prezentuje v dobrej speváckej forme a jednotlivé nahrávky sú charakteristické pestrofarebným kaleidoskopom zvukov. Dominujú v nich zvuky klávesových nástrojov, husle, tradičné kórejské nástroje a v piesňach Nanji a Stranjer Than Stranjer aj zvuk trúbky Erika Truffaza.

Hlasy speváčok počuť hneď v niekoľkých skladbách, vrátane singla Noisy Flower s väzenskou tématikou.

Texty jednotlivých piesní sú väčšinou vo francúzštine, ale možno v nich nájsť aj frázy v angličtine. Titul Fonetiq Flowers sa v posledných dvoch mesiacoch držal na špičke rebríčka Transglobal World Music Charts. V októbri 2017 sa umiestnil na mieste číslo 1 a v novembri na mieste číslo 3.

Róbert Gregor (foto: Chimene Denneulin)