FREDDA A FRANCÚZSKO-AMERICKÝ ŠANSÓN NA ALBUME LAND

Fredda - Land (03h50, 2017)

Fredda - LandFrédérique Dastrevigne alias Fredda, i keď vyrastala na hudbe amerického blues, je dnes poprednou skladateľkou a speváčkou súčasného francúzskeho šansónu. V roku 1993 vyštudovala populárnu hudbu a jazz v Chichester College v Anglicku a v roku 1997 zvládla i profesionálny kurz v hre na gitaru na Music Academy International de Nancy. Študovala tiež jazzový a orientálny spev.

Dnes už 47-ročná speváčka so sentimentálnym a zmyselným hlasom začala spievať v piesňach svojho partnera Pascala Parisota. Ten jej na oplátku vypomáhal s nahrávaním sólových albumov Toutes mes aventures (2007) , Marshmallow Paradise (2009), L’Ancolie (2012) a Le chant des murmures (2014). I keď sa inštrumentálne podieľal na nahrávkach jej novinky, produkciu albumu Land prebrala Fredda plne pod svoju kontrolu. V jednotlivých piesňach sa jej podarilo skombinovať zvuk typický pre americké westernové balady so svojím jemným spevom. Spája v nich elegantnú šansónovú tradíciu s vášňou pre americký folk a blues.

Fredda

Titulná skladba Ma rivieare je pre album Land kľúčovou. Fredda v nej spieva o migrácii, úteku, exile, alebo aj o túžbe cestovať. Svet je podľa nej stále nezmapované územie, na ktorom sa nachádza nedotknutá príroda a dobré miesta na život. Inšpiráciou tejto ústrednej myšlienky albumu bol jej pradedo Constatin (zamestnaním pastier), ktorý emigroval v roku 1898 do Kalifornie. Zložila o ňom pieseň s názvom Au grand tomple. Fredda je aj obdivovateľkou japonskej poézie haiku, ktorá tradične pozostáva zo sedemnástich slabík usporiadaných do troch veršov. Ich časté témy ako príroda a voda recykluje vo svojich piesňach. Fascinoval ju napríklad aj dokumentárny film o rádioaktívnom odpade v ruskej rieke Teče, čoho výsledkom je pieseň Ma riviare.

Väčšina nahrávok albumu Land vznikala v domácom štúdiu vo Francúzsku. Je v nich počuť zvuk ukulele, klavíra, rôznych samplerov, bendža, gitár, alebo aj dychových nástrojov v štýle mexických Mariachi. Neskôr s nahrávkami Fredda vycestovala do amerického mesta Tucson, aby ich dokončila vo Waterworks štúdiách Jima Watersa. Tento zvukový inžinier je známy spoluprácou so skupinami Calexico, alebo Gotan Project. Umocnenie amerického pocitu bolo dosiahnuté aj vďaka gitare, ktorej zvuk do niektorých piesní dohral Stépahne Louvain, Francúz žijúci v Tucsone. Všetkým zainteresovaným hudobníkom a producentom tohoto diela  sa podarilo vytvoriť jeho homogénny zvuk, v ktorom sa prelína viacero hudobných vplyvov. Francúzsky šansón sa ale z jednotlivých nahrávok nevytratil a ostal stále dominantný. Už teraz sme zvedaví, ako zapôsobia piesne albumu Land na Vás, poslucháčov New Model Rádia.

Róbert Gregor (foto: press Fredda)