FRONT 242 SPOLOČNE S THE DARK CHYSTAJÚ INDUSTRIÁLNU OSLAVU

Osláviť narodeniny môžete rôznym spôsobom. Keď si však pozvete svoju obľúbenú kapelu, aby ste potešili nielen seba, ale aj ostatných, tak je to o to lepšie.

Front 242

Slovenská elektronická skupina The Dark pozvala na oslavu svojich tridsiatich narodenín belgickú kapelu Front 242. Priekopníci žánru EBM vystúpia 30. novembra v bratislavskom MMC.

Belgická skupina Front 242 obohatila elektronickú hudbu o hudobný štýl Electronic Body Music (EBM). K ich odkazu sa hlásia viacerí hudobníci – spolupracovali s nimi napríklad Ministry či Depeche Mode, remixy im robili The Prodigy a The Orb. Ich hudbou sa neskôr inšpirovali aj ďalšie hudobné žánre ako drum and bass, techno, house.

Front 242 spopularizovali elektronický žáner nazývaný EBM, ktorý je pre nich viac než len hudbou. Je životným štýlom a životnou cestou, ktorá je vyšliapaná po syntetizátorovej cestičke s odbočkami do štýlov ako noise a industriál.

Všetko sa začalo ešte v roku 1981, kedy sa v ani nie tridsaťtisícovom belgickom meste Aarschot, stretli Daniel Bressanutti a Dirk Bergen, ktorí chceli prepojiť elektronickú hudbu s grafickým dizajnom. Výsledkom bolo založenie kapely a singel „Body To Body“, ktorým načrtli budúci vývoj. Ten sa naplno rozvynul o čosi neskôr s príchodom klávesáka Patricka Codenysa a speváka Jean-Luca De Meyera na albume „Geography“. Rytmika posilnená Richardom Jonckheerom alias Richardom 23 naplno rozvinula a definovala zvuk kapely. Ich vplyv sa rozšíril z Európy až do Ameriky vďaka albumu „Politics Of Pressure“ a skupine Ministry, s ktorou zdieľali spoločné politické nazeranie na svet skrz používanie rozličnej symboliky. Preniesli to aj do videoklipov ako napríklad k viac významovej piesni“Tragedy For You“.

Na skupine Front 242 je obdivuhodné, že sa nikdy nesnažili zostať iba vo svojej škatuľke, ale občas z tejto ulity vyšli ako v deväťdesiatych rokoch, kedy viac experimentovali. Základ však zostával jednoduchý a priamočiary.

The Dark

Podobnú hudbu sa snažil tvoriť aj slovenský projekt The Dark, ktorý založili Ďuro „Pleasure Master“ Somolanyi, Braňo „Angels Delight“ Hanzlík a Robo „Explorer Kitt“ Zaťko. Zrazu sa na Slovensku s príchodom deväťdesiatych rokov, objavilo niečo nové. Klubová scéna u nás zažívala svoju renesanciu.

Skupina The Dark koncertovala často aj v Čechách s kapelou Vanessa. Nezabudnuteľné koncerty sú pre členov oboch zoskupení miestami aj nezapamätateľné. Mihotajúce spomienky pripomínajú skvelé nahrávky – napríklad oficiálna štúdiová platňa „Clear“. Slovenská EBM scéna bola malá, ale súdržná a zostali po nej nezabudnuteľné nahrávky.

Tridsiate výročie skupiny The Dark si pripomenieme narodeninovou oslavou 30. novembra v bratislavskom Majestic Music Clube (MMC).

MPP+NMR (foto: press Front 242)