GABRIEL KAIN OBOHACUJE DOMÁCU HUDOBNÚ PONUKU NOVÝM EP

Gabriel Kain sa prvýkrát objavil na slovenskej hudobnej scéne v 90-tych rokoch ako spevák a gitarista alt-rockových skupín Scrawl a Vision, s ktorými vystúpil na jednom z prvých ročníkov festivalu Pohoda.

Gabriel Kain

Na albume „Platňa pre dospelé deti“ bratislavskej formácie Bezmocná hŕstka naspieval skladbu „Femme Fatal“. Pod vplyvom ich textára a speváka Maroša Hečka začal neskôr písať piesne v slovenčine.

Po odsťahovaní do Londýna Kain založil s Juhoafričankou Taniou Lee hudobný projekt Miss T & The Japanese Tourists, ktorý sa tešil obľube DJ-a londýnskeho rádia XFM Johna Kennedyho a pravidelne jeho piesne rotovali v relácii X-posure. Nahrával aj s producentom The Strokes Gordonom Raphaelom a v roku 2006 predskakoval britskej legende Gary Numanovi na nemeckom koncertnom turné.

Neskôr založil “baroque’n’roll“ kapelu Gabriel Kain & The Ables, ktorá vo svojej hudbe kombinovala energiu balkánskeho gypsy rock’n’rollu s “waitsovskou” lyrickou ponurosťou. Kain však neustále pokračoval aj v písaní skladieb v rodnom jazyku a prvých päť ukážok z tejto kolekcie teraz vychádza na eponymnom EP na značke Deadred Records.

Textovo a melodicky sa tieto introspektívne skladby pohybujú na rozhraní medzi bdením a snovou realitou. Prelínajú sa akoby vo vennových diagramoch antemických refrénov. Podporuje ich nástojčivá rytmika a vrstvené gitarové a klávesové plochy, inšpirované melanchóliou neskoršej tvorby Davida Bowieho, Nicka Cavea, i Deža Ursinyho.

“Celé EP je pretkané motívom snahy o sebaidentifikáciu v nehostinnom prostredí anonymity modernej veľkomestskej existencie a o vysporiadaní sa s vlastnou smrteľnosťou. Pieseň „Iba zdá“ je ako jediná optimisticky znejúca skladba zámerne zaradená na EP ako posledná. Ponúka iskierku nádeje, že všetko sa nakoniec nejakým spôsobom na dobré obráti, ale takisto to môže byť len ďalší z radu sebaklamov”, hovorí o atmosfére a témach nahrávky Gabriel Kain.

Na EP svojou hudbou prispeli aj gitarový virtuóz Andrej Šeban a portugalská huslistka Barbara Barros, s ktorou Kain spolupracoval v projekte The Ables. Nahrávky vznikli v rokoch 2016-2019 v londýnskom Queen Crescent Studiu a v Men At Sound v Trenčíne v produkcii Romana Turteva a Maroša Hečka. O finálny zvuk sa postaral Tomáš Karásek v masteringovom štúdiu Gargle & Expel. Autorom titulnej fotografie je britský fotograf Carl Fox a do výslednej grafickej podoby obal EP spracoval Vlado Ďurajka.

Martin Turzík + NMR