GET YOUR GUN – NEUVERITEĽNÉ VYSLOBODENIE Z UNIFORMITY

Get Your Gun – Doubt Is My Rope Back To YouGet Your Gun – Doubt Is My Rope Back To You  (Empty Tape 2017)

Hovorí sa, že dnes už môže každý hrať i počúvať hudbu akú chce. Otázne však je, či sa hudobná rozmanitosť dostáva prostredníctvom rozhlasových a televíznych staníc v náležitej miere k ľuďom. Či zvíťazí biznis zameraný na masy, s následkom dnes už do značnej miery reálnej uniformity, alebo sa aspoň ako-tak udržia pri živote snahy „niektorých“ malých hudobných vydavateľstiev, poskytovať ľuďom jej opak. Záleží, samozrejme, aj na prijímateľoch, no väčšina si na uniformitu zvykla. Je príjemná, nevyžaduje namáhanie pozornosti, mysle, netreba si na nič odlišné zvykať, vytvárať si vlastný názor, strácať čas s objavovaním nového, neznámeho.

V súčasnosti ponúka určité vybočenie z uniformnosti Doubt Is My Rope Back To You – najnovší, druhý album dánskeho hudobného zoskupenia Get Your Gun, ktoré vedú dvaja bratia  Andreas Westmark (spev, gitara) a Simon Westmark (bicie nástroje). Obsahuje skladby, ktoré síce po prvom vypočutí nepôsobia ako neslýchane novátorské, majú totiž štýlovú i výrazovú nadväznosť s tvorbou určitých konkrétnych hudobníkov a skupín (Nick Cave, Swans, Tindersticks, Wovenhand, Dead Skeletons), no objavuje sa v nich niečo zaujímavé, až záhadné. Je to rock a zároveň akoby nebol. Chvíľami pôsobí ako filmová hudba podávaná rockovým spôsobom. Nemá podobu konvenčných piesní. Výsledok je presvedčivý, podnecuje obrazotvornosť, fantáziu, účinkuje ako vážna hudba. Napokon, Andreas Westmark o tom povedal: „Rýchla a blikajúca strana rocku nám nikdy veľa nehovorila. Obzvlášť náš nový album sa dotýka klasickej hudby, lenže hráme na rockové hudobné nástroje, sme rocková kapela. Nikdy sme nemali pocit, že sme skutočne zapadli do nejakej scény a nikdy sme necítili potrebu kategorizovať našu hudbu – to nie je zaujímavé. Get Your Gun 2017Mojim najväčším záujmom je vytvoriť a rozšíriť náš vlastný hudobný svet“. A to sa im aj podarilo, no zároveň aj narobilo problémy publicistom. Kam hudbu Get Your Gun zaradiť? 

Preto ju nazývali všelijako – stoner rock, psychedelic rock, noise rock, punk blues, no najviac sa ku skutočnosti približovali pomenovania  alternative ambient dark rock, alebo aj alt-country, gothic country. Temný výraz, melancholický spev s kazateľským tónom, to všetko nie je v hudbe skupín európskeho severu nič nezvyčajné, no atmosféru ako z dramatického, ponurého filmového westernu neobjavíte hocikde v tundre. Prekonáva všetky očakávania, keby takú pred 23 rokmi počul Jim Jarmusch, možno by ju vo filme Dead Man uprednostnil pred hudbou Neila Younga. Táto atmosféra obzvlášť vyniká v skladbách Love Like FeathersJoy of Recognition a Open Arms. No album Doubt Is My Rope Back To You obsahuje aj rockovú nakladačku s následkom knockoutu  – skladbu Haywire.  

Get Your Gun už dvakrát koncertovali v Bratislave. (Na akciách Real Something Series v klube Fuga). Našťastie, diváci, ktorí si koncerty takéhoto druhu nenechajú ujsť, zvyčajne vedia oceniť poriadnu hudobnú nálož. Get Your Gun ňou bez pochýb sú. Boli aj na súpiske chýrneho francúzskeho medzinárodného festivalu Rencontres trans musicales, zameraného na objavovanie nových veľkých talentov, medzi ktorými počas dlhoročnej existencie tohto festivalu zažiarili pojmy ako Minimal Compact, Danielle Dax, Björk, Nirvana, Mano Negra, Les Négresses Vertes, Zebda, Rachid Taha, Daft Punk, Amadou & Mariam, Calexico, M.I.A. Skrátka, Doubt Is My Rope Back To You si bez pochýb zaslúži vysoký post v rebríčkoch najlepších albumov roka 2017. Navyše nám poskytol neuveriteľné vyslobodenie z uniformnosti. Ďakujeme a oceňujeme.

Miroslav Potoček (foto: archív skupiny)