O GOGOL BORDELLO A ICH NOVOM ALBUME SEEKERS AND FINDERS ÚPLNE INAK

Gogol Bordello - Seekers And Finders (Cooking Vinil, 2017)

Gogol Bordello - Seekers And Finders

Nemôžem zabudnúť na telefonát neznámeho človeka, ktorý mi zatelefonoval niekedy v 90-tych rokoch. Poznal ma z vysielania Rock Fm Rádia a dal si tú námahu, že vypátral telefónne číslo mojej pevnej linky. Bolo to cez víkend okolo desiatej hodiny večer. Neznámy naliehal, aby som okamžite prišiel do Piešťan, že tam majú skupinu z Ukrajiny, ktorá roztancovala celý klub a zábava ešte nekončí. Nepresvedčil ma o tom, aby som sa tam v noci vybral, ale ako som sa neskôr dozvedel, debutovali tam svojim prvým vystúpením na Slovensku práve Gogol Bordello. Odvtedy sme ich tu mali možnosť vidieť niekoľkokrát na samostatných koncertoch, na festivale Pohoda a tento rok aj na festivale Topfest. Vtipná mi pripadala reakcia ich lídra Eugena Hutza na koncerte v divadle Aréna, v roku 2008. V ten deň dostal totiž otázku od redaktora TV Markíza, ako sa Gogol Bordello cítia prvýkrát na Slovensku. Gogol Bordello 2017Eugen počas koncertu všetkým pripomenul, že na Slovensku hrali už niekoľkokrát, vrátane koncertu v malom klube v Piešťanoch.

Príbeh tejto skupiny – na začiatku jej existencie zloženej z ukrajinských emigrantov – je doslova rozprávkový.  Postupom času sa z nej stal celosvetový fenomén a trvá to už takmer dve desaťročia. Gogol Bordello možno považovať za rešpektovanú skupinu, ktorá má svojich fanúšikov po celom svete. Ich obsadenie sa v priebehu rokov menilo a dnes je už z veľkej časti medzinárodné. Po boku Eugena Hutza však od začiatku stojí huslista a akordeonista Sergey Ryabtsev. Čo sa zmenilo, tak to sú texty piesní, ktoré už nie sú ruské alebo ukrajinské, ale zväčša anglické. Hudba sa ale výrazne nezmenila. Gogol Bordello stále zostala punková výbušnosť, ku ktorej pridali väčšiu dávku folk-rocku, miestami aj kabaretný štýl a rôzne iné ako východoeurópske hudobné vplyvy. Internacionalizmus z ich hudby sála na každom novom albume čoraz intenzívnejšie.

Nový album Seekers And Finders zaujme hneď prvou piesňou Did It All a nenechá poslucháčov ľahostajných ani pri počúvaní nasledujúcich piesní, nechýba im totiž výbušnosť. Strhujúca je najmä prvá polovica albumu. Obsahuje už dávnejšie zverejnenú skladbu Walking On The Burning Coal, alebo aj výborný duet s pôvodom ruskou, no v USA pôsobiacou speváčkou Reginou Spektor v titulnej piesni albumu. Z bežného priemeru sa vynímajú aj skladby Saboteur Blues, Familia Bonfireball,  Break Into Your Higher Self. Zaujímavosťou ešte je, že Gogol Bordello týmto albumom debutujú u britského nezávislého vydavateľstva Cooking Vinil, ktoré v minulosti vydávalo aj albumy skupiny The Ukrainians. Podrobnejšie si môžete tieto piesne vychutnať v rubrike Album týždňa i v našom vysielaní.

Róbert Gregor (foto: press)