GOGOL BORDELLO: VIAC HNEVU NA ALBUME SOLIDARITINE

Ukrajinsko-americká skupina Gogol Bordello má nový album s názvom „Solidaritine“. Okrem východoeurópskych vplyvov na ňom nájdete viac tempa a zúrivosti.

Eugene Hütz a jeho kapela Gogol Bordello sa v posledných rokoch prebojovala medzi popredné skupiny hrajúce fúziu rómskeho, či ukrajinského folklóru s energickým punkom. V súčasnosti prostredníctvom svojej hudby vzdoruje udalostiam na Ukrajine. Ich nový album pokračuje v dedičstve kapely, ktorej súčasná situácia nie je ľahostajná. Už od úvodnej piesne „Shot Of Solidaritine“ je zrejmé, že je kapela viac nahnevaná.

Gogol Bordello sa tentoraz ešte viac prikláňajú k ostrejšiemu „cigánskeho punku“

Nový album „Solidaritine“ je inšpirovaný prežitím v zlých časoch. Hlavnú tému je možno aplikovať na pandémiu rovnako, ako na prebiehajúcu vojnu.

„Chceme dať svetu nadčasový album s posolstvom ľudského potenciálu a sily. Naša hudba bola vždy o vytrvalosti,“ hovorí Eugene. „Rock ‚n‘ roll vychádza zo skutočného miesta. Typickým príkladom sú ľudia ako my, ktorí prežili traumu a dislokáciu prisťahovalcov. Tvoria hudbu, sú úspešní a zažívajú niekoľko rokov relatívneho pokoja. Zrazu sa ľudstvo stretáva s problémami, ako je pandémia a vojna. Vtedy je rock ‚n‘ roll najpotrebnejší a prostredníctvom neho treba podávať najlepšie výkony.“

Pocit naliehavosti spolu s výbojom energie vracia kapelu do jej výbušných začiatkov

Album produkovala ikona newyorského undergroundu Walter Schreifels (Gorilla Biscuits, Rival Schools, Quicksand), ktorý prezrádza: „Album je skutočne o zjednotení ľudí dobrej vôle. Prezentovať akýkoľvek druh umenia, ktorý sa momentálne nezaoberá situáciou na Ukrajine, by bolo dosť opovrhnutiahodné.“

Na albume sa nachádza aj cover verzia skladby „Blueprint“ pôvodne od americkej hardcorovej skupiny Fugazi, ktorej Gogol Bordello dodali ska-punkový nápor. V piesni „Imaginary Son“ počuť znásobenú nahnevanosť.

Gogol Bordello nerobia ľavicové vyhlásenia, i keď koncept kapely bol od začiatku ľavicový

Ich štýl je svojský. Napriek tomu, že môže evokovať aj hudbu iných skupín, je originálny. Z nových nahrávok je cítiť, že kapela má v sebe rovnaký zápal, ako pri svojich začiatkoch. Na novom albume kapela nerozširuje svoje obzory, ale namiesto toho znásobuje rozhorčenie nad okolitým svetom. Tvárou v tvár viacerým globálnym krízam je tento prístup obzvlášť vítaný.

Videoklip k piesni „Take Only What You Can Carry“ bol zrealizovaný v spolupráci s ukrajinskou elektrofolkovou kapelou Kazka

Vokálna súhra medzi nahnevaným spevákom Eugenom Hutzom a speváčkou Oleksandrou Zaritskou oživuje naliehavosť a impulzívnosť ťažkej situácie občanov ich ukrajinskej vlasti. Adrenalínový nápor piesne je dôkazom sily oboch skupín!

„Je to drsná rocková speváčka, ktorá prináša emotívne posolstvo ľudí, ktorých životy zničila táto prehnaná vojna na Ukrajine,“ hovorí Eugene o svojej speváckej partnerke. Okrem toho je skladba pre tvorbu Gogol Bordello jedinečná v tom, že text napísal ukrajinský básnik, prozaik, esejista a priateľ Serhiy Zhadan. Ďalší jeho text bol použitý v skladbe „Forces of Victory“.

NMR (foto: press Gogol Bordello)