GONSOFUS A ZOO AND AQUARIUM VYRÁŽAJÚ NA SLOVENSKÉ TURNÉ

GonsofusRusko-maďarské zoskupenie Gonsofus a slovenská skupina Zoo And Aquarium vyrážajú vo štvrtok na trojdňové GonZoo Tour 2019, v rámci ktorého sa do konca týždňa zastavia v Brezne, Prešove a Humennom.

Kapely, ktoré okrem dlhoročného kamarátstva spája láska k elektronickej hudbe a improvizácii, sa na spoločnom turné ocitnú po prvý raz vo svojej histórii. „Spoznali sme sa na festivale Reská v roku 2016, kde sme hrali na jednom stagei hneď po sebe. Po koncerte sme si sadli spolu na pivko a myslím, že nám všetkým bolo hneď jasné, že z tohto stretnutia bude viacero spoluprác. Sasha (jeden z dvoch členov Gonsofus, pozn. red.) nás napríklad vlani zavolal na slovenské turné ruskej kapely Analog Sound, ktoré sám organizoval a vzájomne si vymieňame kontakty na kluby, odporúčame sa promotérom,“ povedal pre agentúru SITA basgitarista Zoo And Aquarium Martin Kosorín.

Skupiny sa na blížiace sa turné pripravujú v skúšobni Zoo And Aquarium v Bratislave. „Chalani z Gonsofusu sú zvyčajne rozlietaní medzi Berlínom, Budapešťou a Bratislavou a nemajú stále miesto na skúšanie, tak sme ich pred turné uchýlili k nám. Toto nadchádzajúce tour bude naše prvé spoločné, no verím, že ich v budúcnosti bude viac,” poznamenal Kosorín.

Zoo And Aquarium odohrajú na blížiacich sa koncertoch kompletný album Free Range, ktorý vydali v marci minulého roka, a obe kapely predstavia aj novinky, ktoré dosiaľ fanúšikovia a fanúšičky nemali možnosť nikde počuť a ktoré svojím spôsobom predznamenávajú ich ďalší hudobný vývoj.

Gonsofus je výsledkom rusko-maďarskej spolupráce Sashu Mamaeva a Gábora Tokára. Pre nich špecifický ‚Gonsofus style‘, ktorý sami opisujú ako ‚trascontinental groove‘ prepája množstvo hudobných a kultúrnych vplyvov a jazykov. Skupina je zároveň známa svojimi unikátnymi, veľmi energickými a živými koncertmi, na ktorých iba dvaja ľudia ovládajú až osem hudobných nástrojov a prostredníctvom „loopovania“ vytvárajú show so zvukom celého ansámblu. Za posledných päť rokov kapela odohrala viac ako 350 koncertov v 18 krajinách, pričom slovenské publikum Gonsofus pozná z vystúpení na festivaloch ako Pohoda, Grape či Uprising a z veľkého počtu koncertov odohratých na rôznych miestach Slovenska. V novembri 2018 odohrali veľké turné v ôsmich krajinách Európy a po prvý raz sa zastavili aj v domovskej krajine Sashu Mamaeva, Rusku.

Zoo And AquariumKapela Zoo And Aquarium vznikla v roku 2014, odkedy sa zostava vykryštalizovala na aktuálnu elektro-akustickú trojčlennú podobu v zložení Adam Kapjor, Vlado Oravec a Martin Kosorín. Kapelu ako VJ dopĺňa Tibor Dovičin aka VJ ViZaa. Jeho vizualizácia alebo krátke filmy pripravené pre každú skladbu reagujú v reálnom čase na zvuk, ktorý vytvára kapela na pódiu. Tvorbu zoskupenia ovplyvňujú žánre ako nu-jazz, post-rock či techno a odráža sa v nej prostredie, v ktorom vzniká – mesto ako urbánna zoo. Členovia Zoo And Aquarium pri tvorbe radi využívajú experimentálne prístupy, modifikácie a tvorbu vlastných nástrojov. Kapela má za sebou okolo 80 koncertov a festivalov, medzi nimi i vystúpenia na Besede u Bigbítu 2018, United Islands of Prague 2015 a 2018, Whoneedslyrics?! festivale, Drienku či filmovom festivale Mediawave.

Termíny koncertov GonZoo Tour 2019:
7. februára – Bombura klub, Brezno
8. februára – Wave, Prešov
9. februára – History Arts & Music Club, Humenné

SITA (foto: press)