VYHLÁSENIE VIII. ROČNÍKA HUDOBNÝCH CIEN VINYLA ZARÁMUJÚ TRI KONCERTY

VinylaUž za týždeň vyberie odborná porota najlepšiu minuloročnú platňu, najzaujímavejší objav na scéne a počin spojený s hudbou. Slávnostné odovzdávanie VIII. ročníka cien Vinyla sa uskutoční v stredu 13. februára 2019 od 19.30 hod v pražskom Lucerna Music Bare, kde návštevníkov čakajú aj tri koncerty: Floex & Tom Hodge, Čáry života a Market. O vizuálnu stránku tohtoročnej ceny sa postaral konceptuálny umelec Tomáš Vaněk, ktorý každý kus výročnej platne poňal ako originál.

Vyhlásenie cien je poňaté ako koncertný večer s reprezentatívnym výberom českej hudby. Nekrátený koncertný set s virtuálnym orchestrom a originálnou projekciou na levitujúcich balónoch odohrajú Tomáš Dvořák alias Floex a britský producent Tom Hodge, ktorí vlani v spolupráci so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu vydali úspešnú platňu A Portrait of John Doe. Kompletné vystúpenie zahrajú tiež Čáry života. „Autorský projekt Jana Boroša, ktorý je nominovaný v kategóriách Objav a Platňa roka, sa rozrástol do štvorčlennej zostavy, album Stínitko tak zaznie v košatejších aranžmánoch. U Floex a Toma Hodgea ide o jeden z aktuálne ojedinelých koncertov k spoločnému albumu, „hovorí jeden z koordinátorov hudobných cien vinylov Pavel Uretšlégr. Sebavedomý mix žánrov z vydareného albumu Art Star na večer chystá aj pražská pätica Market, nominovaná v kategórii Objav roka.

VinylaAj tento rok vychádza limitovaná séria LP platne (100 kusov), ktorá obsahuje po jednej skladbe od všetkých nominovaných. Platňa tak zhŕňa podstatné počiny českej scény a zároveň slúži ako ocenenie pre víťaza vo všetkých troch kategóriách. Obal Vinyla vytvoril konceptuálny umelec Tomáš Vaněk ako svoj 210. particip, čo je jeho označenie pre akcie koncipované pre určité miesto alebo situáciu. Obal poňal ako reflexívnu prešmyčku, ktorá sa zamýšľa nad samotnou povahou hudobných cien: čo znamená vyhrať, akú má víťazstvo váhu a čo s tým vlastne potom ďalej. Každý kus z limitovanej edície navrhol umelec osobitne, je to teda v histórii Vinyla prvýkrát, keď je každý obal originál.

Tomáš Vaněk je významný predstaviteľ generácie 90. rokov, držiteľ Ceny Jindřicha Chalupeckého a v súčasnosti rektor Akadémie výtvarných umení v Prahe, kde tiež vedie Ateliér Intermedia III. Vo svojej tvorbe často pracuje so zvukom a zhruba od roku 2006 vytvára zvukové situácie pomocou binaurálnych mikrofónov . „V tom čase začal Tomáš Vaněk zhodou okolností spolupracovať s Floex na projekte Živá partitúra, hudobno-vizuálna performance, v ktorej prostredníctvom riadenej improvizácie prepájali hudbu a výtvarné umenie. Takýto prístup sa nám páči, teraz na Vinyla sa obaja umelci opäť stretnú na jednom pódiu, „dodáva za organizátorov ceny Tomáš Grombíř.

Slávnostným večerom bude sprevádzať Petr Vizina, vedúci kultúrnej redakcie spravodajstva Českej televízie.

NOMINÁCIE 2018

PLATŇA ROKA
Čáry života – Stínítko
Povodí Ohře – Povodí Ohře
Tomáš Palucha – Čaro

OBJAV ROKA
Market
Bílej kluk
Čáry života

POČIN ROKA
Aktivity Wrong
Aktivity BCAA
Aktivity Z.V.U.K.

O Vinyle
Cenu inicioval a produkčne zabezpečuje združenie Vinyla, zastúpené Pavlom Uretšlégrem a Tomášom Grombířem. V I. ročníku cien Vinyly boli ocenené v jednotlivých kategóriách skupina B4 za album Didaktik Nation Legendary Rock (Platňa roka), Fiordmoss (Objav roka) a festival Creepy Teepee (Počin roka). Vo II. ročníka boli ocenené Květy za album Bílé včely (Platňa roka), Planety (Objav roka) a Vydavateľské aktivity Polí5 (Počin roka). V III. ročníku si ocenenie odniesli Vložte kočku za nahrávku SEAT (Platňa roka), Nylon Jail (Objav roka) a Piana na ulici (Počin roka). Víťazi IV. ročníka sú DVA s albumom Nipomo (Platňa roka), Schwarzprior (Objav roka) a Štúdio Needles so svojou hudbou k zvukovej knihe Solaris (Počin roka). Víťazi V. ročníka sú Dizzock s albumom Elegy of Unsung Heroes (Platňa roka), Aid Kid (Objav roka) a kompilácia Jdi a dívej se (Počin roka). Predvlaňajším laureátmi cien Vinyly sú Dné s nahrávkou These Semi Feelings, They Are Everywhere (Platňa roka), Orient (Objav roka) a brnenský festival Itch My hahaha (Počin roka). Víťazstvo minulého VII. ročníka patrí Pacino a ich nahrávke Půl litru země (Platňa roka). Objavom roka 2017 je ambientná producentka Enchanted Lands a počin roka aktivity pražského labelu Genot Centre.

Partneri
Hlavným partnerom hudobných cien Vinyla je spoločnosť GZ Digital Media. Mediálnymi partnermi sú časopisy Respekt, His Voice, Full Moon, The Aardvark, aktualne.cz, AlterEcho, Frontman.cz a ďalej rádia Radio Wave a Radio 1. Partnerom slávnostného vyhlásenia je potom Lucerna Music Bar.

Projekt hudobných cien vinyl podporuje Ministerstvo kultúry ČR a Štátny fond kultúry ČR.

Zdeněk Neusar + NMR