GREGORY ALAN ISAKOV – SYMFONICKÁ AMERICANA PRE POCIT PRIESTORU

Gregory Alan Isakov – Gregory Alan Isakov With the Colorado Symphony (Suitcase Town Music 2016)

Niektorí recenzenti ho ocenili maximálnym počtom hviezdičiek. Jeden napísal, že je najkrajším albumom roka 2016, druhý zase, že je dokonalým liekom na stres, tretí … Skrátka, slová chvály sa sypali na najnovší album amerického pesničkára Gregory Alan Isakova – Gregory Alan Isakov with the Colorado Symphony ako snehový poprašok na vianočný stromček. Jeho atraktívnosť ešte zvyšuje vydavateľstvo Suitcase Town Music – Gregoryho vlastný „independent record label“ s ročným obratom 100 000 dolárov, zamestnávajúci dvoch zamestnancov. Krásny sen o nezávislosti je teda premenený na skutočnosť, spĺňajúcu predstavu o slobodnom individuálnom prístupe k hudobnej tvorbe.

Čím zaujal tento Gregoryho minuloročný album?

Samozrejme, nádhernými skladbami. V čom tkvie ich krása? V nákazlivých melódiách a v aranžmánoch vkusného symfonického folku s prvkami majestátnej hudby filmových westernov, ozvláštnenej barokovým kúzlom. Album bol fakticky nahrávaný naživo, takže je ponímaný aj ako „live“.  „Mojou hudbou som sa vždy snažil vyvolať pocit miesta, krajiny“ – hovorí Gregory.

Narodil sa v juhoafrickom Johannesburgu, vyrástol vo Philadelphii.

Tam začal hrať s kapelou vo veku 16 rokov, potom sa presťahoval do Colorada. Hudobne ho najviac ovplyvnili  Bruce Springsteen, Kelly Joe Phelps, Leonard Cohen. V roku 2003 mu vyšiel prvý album – Rust Colored Stones. A odvtedy ďalšie štyri. Z posledných troch vybral skladby pre svoj album s dátumom 2016 a vytvoril z nich nové verzie. Znejú ako keby sa Moody Blues rozhodli hrať namiesto svojho typického symfonického rocku – symfonickú americanu. Orchester dopĺňa bendžo, kontrabas, akustické i elektrické gitary, bubny.

Ako hovorí Gregory, celé to človeku dáva  pocit priestoru, podobný tomu, ako keď stojíte pod hviezdnatým nebom.

Miroslav Potoček (foto: Erin Preston)