GRUPO FANTASMA – „PROBLEMAS“ NETANCOVAŤ

Grupo Fantasma – ProblemasGrupo Fantasma – Problemas    (Blue Corn Music 2015-2016)

Pokúste sa vo vašej bohatej predstavivosti pomiešať štýl ranej Santany so štýlom raných Los Lobos, pridajte alternatívny odér, eleganciu a temperament latinských spoločenských tancov, sem-tam zborový spev á la The Beatles, plus cumbiu, salsu, tejano, rancheru, corrido, rock, plamenné rytmy zmiernené uvoľnenosťou relaxačnej lounge music,  a … ?

Bude z toho dnešný štýl americkej skupiny Grupo Fantasma, uvedenej do siene slávy v Austine, ktorú zbožňuje Prince,  na jej zatiaľ poslednom, šiestom albume Problemas. Takže vlastne „no problem.“ Šliape to, hladí to – po srsti. V celku príjemný priemer, občas pozdvihnutý nad priemer výborným skladbami, Porque („bítlsáckou“  Because)  a ďalšími dvomi – Otoño, Cayuco.

A my sa hudbou Grupo Fantasma oblažíme naživo, „live“, pretože máme radi muzikantov, ktorí to vedia rozbaliť na koncertoch tak, že je problém na to netancovať, trebárs aj v štýle na telo pri „slaďáku“ Porque, alebo pri uletenej fúzii hard rocku s cumbiou v skladbe Led Zeppelin – Immigrant Song. Všetko sa dá, keď sa chce, už chýba len Robert Plant, ako sa zvŕta na parkete s ohnivou Juhoameričankou. V našom rádiu sa fantázii medze nekladú.

Miroslav Potoček