HEREČKA ESTER GEISLEROVÁ A MÓDNA NÁVRHÁRKA JOSEFINA BAKOŠOVÁ NADVÄZUJÚ NA KOLEKCIU MANIFESTO

Ester Geislerová a Josefína BakošováNová kolekcia košieľok “To a jen sen”, ktoré sú zároveň i šatami na denné nosenie, bola inšpirovaná snom o odpočinku a relaxovaní. „Privádzame na svet náš ďalší spoločný sen. Každý z našich projektov vzniká spontánne a na základe príbehov a situácií, ktoré sa objavujú v našich životoch alebo v našom okolí. Vytvorili sme košieľky, ktoré sú zároveň aj šaty. Sú pohodlné pre nočný spánok a krásne na denné nosenie. Ráno sa prebudíte a môžete ísť rovno von, zostať v sne a snívať ďalej,“ hovoria o novej kolekcii jej autorky Ester Geislerová a Josefína Bakošová.

Cieľom autoriek bolo vytvoriť kolekciu, v ktorej sa ich nositeľky budú cítiť žensky a uvoľnene, zároveň by ale mala byť vhodná na leňošenie a denné snívanie. “Spánok je dôležitý pre všetko, čo robíme, poďme viac snívať a oddychovať! To je posolstvom tejto kolekcie,“ dopĺňa Ester Geislerová.

Kolekcia materiálom odkazuje k pyžamám, nočným košeliam a posteľnému prádlu, ktoré si pamätáme z detstva. Košieľky sú vyrobené zo stopercentnej bavlny a existujú v dvoch variantoch. Prvá z nich je so vzorom kocky v kombinácii bledomodrá/biela alebo šedá/biela a druhý variant je so vzorom drobnej kocky v kombinácii čierna/biela.

Prepojenie umeleckých svetov Nová kolekcia s názvom „To a jen sen“ je prepojená tiež s hudobnou skladbou. Speváčka Marie Kieslowski zložila skladbu, ktorá kolekciu zachytila v hudbe. Vznikla tak ambient-elektro uspávanka a k nej aj videoklip.

„Chceli sme prepojiť sféry umenia, vytvoriť spoločne výsledný dojem, ktorý by sme radi posunuli ďalej. Nová kolekcia je trocha „surreálna“, snová, fantazijná a Maria ju skvele dokázala vystihnúť v jej novej piesni a následne tiež vo videoklipe,“ hovorí k spolupráci Josefina Bakošová.

EsterPre speváčku Mariu Kieslowsku to bola prvá autorská pieseň: “Výzva k napísaniu uspávanky ma veľmi potešila a hneď následne vydesila, pretože som doposiaľ vlastnú autorskú pieseň nezložila. Posledné pochybnosti som zahnala, keď na spoluprácu prikývol môj kamarát hudobník Ondra Mikula alias Aid Kid, ktorý sa postaral o celkovú formu a o „profi“ nahrávanie. Zmiešanie zvuku sme potom zverili Tomášovi Havlenovi z Posthudby.” K skladbe nakrútil vizuálne pútavý hudobný videoklip slovenský režisér Milan Mazúr. „Klip som koncipoval na základe rôznych princípov. Sú to témy spojené s konkrétnou hudbou ako nastavenie určitého rytmu a tempa, alebo práve s motívom polospánku a neurčitosti priestoru, v ktorom je postava umiestnená. Podstatná je neurčitosť času a miesta, minimalizmus a tiež plochosť zvoleného svetla. V podstate som sa snažil reagovať intuitívne a pracoval som tiež so zábermi, ktoré som používal i v iných autorských videách. Napríklad budova, ktorá má zabetónované okná, naznačuje vo svojom vnútri možnosti iných priestorov. Sú to hry, ktoré by mali otvárať možnosť predstavivosti,“ približuje Milan Mazúr.

Kolekcia To a jen sen je zachytená taktiež na fotografiách. Ich autorka, Michaela Karásková, vytvorila surreálne fotografie autoriek, ktoré sa prechádzajú snovým mestom. “Vo fotografiách k projektu “ To a jen sen” som sa snažila rozviesť motív denného snívania. A to prostredníctvom príbehu, ktorého hlavnými hrdinkami sú práve autorky kolekcie košieľok. Prechádzajú ľudoprázdnym mestom, v uliciach sa stretávajú samy so sebou. Inšpirovala som sa atmosférou z obrazov surrealistických maliarov Giorgia de Chirica a Paula Delvauxa,“ približuje zámer autorka fotografií.

Ester Geislerová a Josefina Bakošová tvoria kreatívne duo zameriavajúce sa na konceptuálne módne projekty, styling a všetko, čo súvisí s ich značkou Esterajosefina. Ich prvý spoločný projekt boli kabelky pre deti Pepieta. Nasledovala spoločná práca na kolekcii tričiek Manifesto, na ktorých sú notoricky známe vzťahové vety. Potom nasledovala kolekcia tričiek a tašiek Manifesto EMET, ktorá sa odkazovala na súčasný spoločenský jav – prepracovanosť, syndróm vyhorenia a neschopnosť oddychovať a starať sa o naše telo i dušu. S pribúdajúcimi projektmi sa dvojica rozhodla pôsobiť pod kombináciou svojich mien, teda Ester & Josefina. Spoločným dielom je projekt a kniha Terapie sdílením a Terapie sdílením vol. 2 a aktuálna internetová senzácia Instagram Esterajosefina.

Anna Mašátová a NMR (foto: Milan Mazúr, Michaela Kásková)