120 MINÚT S HUDBOU NÁŠHO HOSŤA: VLADO JUŠČÁK

Vlado JuščákVlado Juščák žije posledných jedenásť rokov s rodinou v rakúskom pohraničnom mestečku Kittsee, kde spočiatku prevádzkoval obchod s vinylovými platňami s názvom Vinyl In Me. V roku 2017 tam založil malé hudobné vydavateľstvo s názvom Mai Lei Bel, pretože jeho kamarát a sused Leďo (legenda česko-slovenského punk rocku) a jeho skupina Princovia už roky nevydala žiadnu nahrávku. Takisto ho v tom období očarila skupina The Rising Sign, čiže mladí chalani z Dolného Kubína, ktorí už tri roky predtým nahrali dosť dobré indie popové pesničky na to, aby o nich nikto nevedel. Tretím dôvodom bolo v podstate náhodné stretnutie s ambicióznou techno bandou priamo pred jeho vlastným domom – Leia Drex a FNX (dnes už ostrieľané duo Disordered Kind), Perial, Preset & Webber. V Kittsee dali dohromady úžasné nahrávacie štúdio, v ktorom doslova čarujú so zvukmi. Vlado sa do ich práce rýchlo zamiloval. A bolo rozhodnuté. Mai Lei Bel bol na svete a v súčasnosti už stelesňuje veľmi farebný hudobný svet. Základom produkcie tohto vydavateľstva je indie rock/pop, post punk, power pop, techno, ambient a experimentálna elektronika.

Minulý rok vyšlo prvé EP na vinyle, ďalšie tituly sú na ceste, kapely koncertujú. Disordered Kind hrali dokonca na Pohode 2018. Najnovším prírastkom tohto vydavateľstva je Elemento Deserto – kvarteto zo španielskej Granady, ktoré v roku 2015 založili dvaja gitaristi – Antonio “Oso” Travé a Tony Molina. (pôvodne zo skupiny The Chicken Congress). Keď sa k nim neskôr pridal „basák“ Dani Levy a bubeník Antonio Pelomono, nahrali svoj debutový album “Santoral”. Ten vyšiel v roku 2016 a španielska tlač bola z tejto blues-rockovej prvotiny nadšená. Po období intenzívneho koncertovania sa vrátili do štúdia a séria desiatich nových nahrávok vyústila do vzniku ďalšieho albumu „Los Montes En Llamas”, ktorý vychádza na značke Mai Lei Bel 29.3.2019. Na albume počuť paletu pestrofarebného rocku so závanom folku, sixties a alternatívneho rocku. Silné melódie dopĺňajú španielske a anglické texty.

Vlado Juščák je veľkým priaznivcom „novej vlny“ a indie scény z konca posledného milénia. Tomu prispôsobil aj jeho hudobný výber pre New Model Rádiu. Ako sám hovorí: „Sú to jednoducho pesničky, na ktorých som vyrastal a dospieval“. Príjemné počúvanie 😊

Róbert Gregor

Playlist programu:

1. Pixies – Velouria
2. Recoil – Stalker
3. The Beatles – Baby’s In Black
4. Trio – Ja Ja Ja
5. New Order – Bizzare Love Triangle
6. Ultravox – All Stood Still
7. Kissing The Pink – Greenham
8. Yazoo – Too Pieces
9. Deus – Instant Street
10. Fad Gadget – Love Parasite (Single Version)
11. Ride – Taste
12. Skinny Puppy – Morpheus Laughing
13. Talk Talk – It’s You
14. Cocteau Twins – Aikea-Guinea
15. Throwing Muses – Start
16. Depeche Mode – Shake The Disease
17. Dead Can Dance – The Host Of Seraphim
18. Wire – Ahead
19. Morrissey – The Last Of The Famous International Playboys
20. Clan Of Xymox – No Words
21. Hefner – I Took Her Love For Granted
22. Adorable – Breathless
23. Nitzer Ebb – I Give To You
24. The Breeders – Invisible Man 
25. I Start Counting Still – Smiling (Single Version) 
26. The Cure – High 
27. Soft Cell – Soul Inside 
28. Nick Cave & The Bad Seeds – Papa Won’t Leave You, Henry 
29. Boytronic – At Last 

Vypočujte si program tu: