HERMANOS GUTIÉRREZ: PÔSOBIVÁ SÚRODENECKÁ SÚHRA

Hermanos Gutiérrez je ekvádorsko-švajčiarske duo, ktoré tvorí bratia Estevan a Alejandro Gutiérrez. Uznanie si získalo za svoje jedinečné inštrumentálne kompozície evokujúce hudbu zo spaghetti westernov. Ich nový album „Sonido Cósmico“ inšpirovala najmä americká púšť.


Hudba Hermanos Gutiérrez je zakorenená v latinsko-americkom dedičstve a každým albumom sa ponára hlbšie do zvukových krajín minulosti. Bratia tým vzdávajú hold svojim koreňom, pričom si snažia raziť vlastnú cestu. Album „Sonido Cósmico“ je v istom zmysle dôkazom umeleckého rastu a experimentovania.

Kozmický zvuk

Názov albumu naznačuje dualitu preskúmanú v jeho skladbách. Jeho nahrávky evokujú kozmický zážitok, pretože v nich počuť rôzne nástroje a rytmy, ktoré poslucháčov prenesú do nového, imaginatívneho sveta. Charakteristické gitarové línie dua zostávajú stále ústredným prvkom, no na novom albume je hudba oproti minulosti viac rozvetvenejšia.

„Naším obľúbeným miestom je púšť, takže naša posledná nahrávka vznikla práve tam. Chceli sme ňou vytvoriť niečo nové. Snažíme pozdvihnúť našu hudbu a vyniesť ju do vesmíru, čo dobrý pocit.“

Na albume nájdete fúziu latinsko-amerických štýlov, syntetických textúr a minimum bicích, čím duo vytvára štýl, ktorý je známy a zároveň osobitý. Zvuky gitár a rôznych gitarových efektov zostávajú v popredí, no miestami sú obohatené o jemné perkusie a vrstvy elektronických zvukov, ktoré jednotlivým skladbám pridávajú hĺbku a komplexnosť.

S albumom „Sonido Cósmico“ sa Hermanos Gutiérrez vydávajú za hranice svojich zavedených tém a preskúmavajú rozsiahlejšie a éterickejšie územia. Tento album predstavuje významný krok na ich umeleckej ceste, ukazujúc širšiu škálu vplyvov a prepracovanejší produkčný štýl. Zatiaľ čo ich skoršie nahrávky mali surový, neopracovaný zvuk, tento album predstavuje zrelý, sebavedomý prístup k skladaniu i plynulým prechodom jednotlivých nahrávok.


Napriek tomu, že sú skladby prevažne inštrumentálne, absencia textov neznižuje ich rozprávačskú výpoveď. Gitary bratov hovoria veľa, pretože tkajú príbehy cez svoje melódie a harmónie. Všetky tóny sú starostlivo vybrané a vyjadrujú emócie a príbehy, ktoré poslucháčom podnecujú predstavivosť.

Milovníci vinylov

Duo sa v minulosti často zúčastňovalo na dídžejských večeroch „Record Hang“. Alejandro Gutiérrez o tom povedal: „Je to naša vášeň, pretože sme milovníci vinylov. Môj brat miluje cumbiu a ja salsu, takže radi hráme po jednej piesni v štýle cumbia a následne vždy jednu salsu. Je to zábavný spôsob, ako sa spojiť s ľuďmi iným spôsobom.“

Spolupráca s Danom Auerbachom

Alejandro Gutiérrez o spolupráci prezradil: „Manažér ukázal Danovi video, na ktorom sme hrali jednu z našich prvých piesní na dvore. Pozeral sa 10 sekúnd, potom zavrel laptop a povedal, že týmto chlapcom do Švajčiarska musia zavolať. Po telefonáte sme odleteli do Nashvillu a začali spolu nahrávať.“

Keďže hudba tohoto dua zapôsobila aj na nás rozhodli sme sa vám ju predstaviť v rubrike „Album týždňa“ v našom online vysielaní na platforme Mixcloud.

NMR (foto: Jim Herrington)