ALBUM AMADJAR SKUPINY TINARIWEN VZNIKAL POD HVIEZDAMI

Tinariwen – Amadjar (Anti/Epitaph 2019)

Tinariwen sú poprední predstavitelia súčasnej hudby Tuarégov žijúcich v pohraničnej saharskej oblasti v západnej Afrike.

Tinariwen-Amadjar

Boli prví, ktorí pred viac ako sedemnástimi rokmi  predstavili svetu špecifický africký hudobný štýl a prví, ktorí blues zo Sahary okorenili elektrickými gitarami. Od vydania ich posledného albumu „Elwan“ uplynuli dva roky. Kvôli novému albumu „Amadjar“ sa skupina presťahovala do púšte, kde nahrávala svoje nové piesne na čerstvom vzduchu. Pomohlo im v tom niekoľko zaujímavých hostí.

Púštne nahrávacie štúdio

Amadjar je deviaty štúdiový album Tinariwen. Skutočná hudba skupiny vznikala vždy pod holým nebom najmä počas rôznych osláv. Domov Tuarégov je pri ohni pred stanom, na okraji púšte. Kvôli nahrávaniu nového albumu prišiel mikrobusom do Mauritánie francúzsky produkčný tím  s mobilným štúdiom. Nové piesne nahrali šiesti hudobníci blízko hlavného mesta Nouakchott. Toto miesto nebolo vybrané náhodne, pretože kapela sa tam stretla s mauritánskou speváčkou menom Noura Mint Seymali.  Jej hlas je možné počuť v niekoľkých nových skladbách. V púštnom prostredí sa hudobníci odreagovali slobodnejšie ako kedykoľvek predtým. Spevák a gitarista Abdallah Ag Alhousseyni zložil úplne nové piesne. Basgitarista Eyadou Ag Leche tentoraz hral na akustickej gitare. Popri nahrávaní všetci spoločne spievali a zároveň sa rozprávali o svojich životoch. Prvými poslucháčmi nového albumu boli škorpióny – ich stopy v púštnom piesku si možno všimnúť na jeho obale.

Hostia a bluesoví povstalci

Na albume Amadjar počuť niekoľko zahraničných hostí. Patria medzi nich hudobníci z americkej skupiny Tv On The Radio, alebo chicagskej rockovej skupiny Wilco. V piesni Kel Tinawen hosťuje alternatívny folkový pesničkár Cass McCombs. Na nahrávaní albumu sa podieľal aj Stephen O’Malley z kapely Sunn O)))), predstaviteľ experimentálneho heavy metalu. Ruku k dielu priložil i gitarista Micah Nelson, ktorý hrával blues s Neilom Youngom (je synom country legendy Willie Nelsona). Najdôležitejším hosťom je ale austrálsky hudobník Warren Ellis, známy najmä zo skupiny The Bad Seeds od Nicka Cavea. Ellis hrá na husle a je expertom v používaní elektronických efektov. Podieľal  sa viac ako na polovici všetkých nových skladieb. 

Blues

Vzniknuté nahrávky boli neskôr zmixované v Paríži. Na tejto práci sa podieľal Joshua Vance Smith, kamarát Jacka Whitea (White Stripes, The Raconteurs). Album Amadjar je preto dielom viacerých predstaviteľov súčasnej bluesovej scény. Jeho rebelský zvuk je drsný a zároveň chytľavý. Bez ohľadu na to, či rozumiete tuarégskemu jazyku tamašek, sa budete pri jeho počúvaní dotýkať samotnej podstaty blues.

Róbert Gregor (foto: press skupiny)