HOLLIE COOK: JEMNÉ RYTMY NA ALBUME HAPPY HOUR

Hollie Cook je dcérou bubeníka Sex Pistols a speváčky z Culture Club. Jej kmotrom je Boy George. Dnes ju mnohí hudobní publicisti pokladajú za hlavnú postavu reggae vo Veľkej Británii. Aký je jej štvrtý album „Happy Hour“?

„Pri skladaní nových piesní som sa snažila netlačiť na pílu a byť otvorená, nijako sa neobmedzovať. Vždy som bola fanúšikom teatrálnej popovej hudby a chcela som viac experimentovať s formou piesní,“ hovorí o tvorbe nových skladieb Hollie Cook.

Albumovú novinku otvára titulná skladba „Happy Hour“, ktorá je o žene sediacej v bare s prázdnym pohárom. Čaká na milenca, kvôli ktorého meškaniu sa cíti byť uväznená vo vzťahu. Speváčkin hlas je sladký a vytvára melodický protipól k sieti rytmov, ktoré unášajú po prúde jemných vĺn čistej melódie. Výsledkom je obratné vyznenie príbehu s citom pre načasovanie.

V sláčikových aranžmánoch rozchodovej piesne „Moving On“ počuť vplyv amerického soulu a lovers rock – štýl, do ktorého býva Hollie Cook tiež často zaraďovaná.

V skladbe „Unkind Love“ sa speváčkine čisté tóny stretávajú s naliehavými nízkymi frekvenciami súboru lesných rohov, čo ilustruje kontrast milostného vzťahu, ktorý je opojný a zdrvujúci zároveň.

Na nových nahrávkach sa podieľali Luke Allwood a Ben Mckon z londýnskej reggae skupiny General Roots.

Hlavným producentom albumu „Happy Hour“ je Martin „Youth“ Glover, bývalý basgitarista skupiny Killing Joke. K ďalším štýlovým odbočkám patrí pieseň „Gold Girl“, ktorá navodzuje veľkoleposť filmovej hudby. Skladba „Move My Way“ má bližšie k hudbe Soul II Soul než k reggae.

Pieseň „Full Moon Baby“ je inšpirovaná novým životom a samozrejme mesiacom. Speváčkiným dvom blízkym priateľkám sa nedávno narodili deti, čo ju naplnilo nádejou a láskou. Navyše deti vyzerajú ako malé mesiačiky.

„Kush Kween“ je bezstarostnou ódou na marihuanu, v ktorej hosťuje jamajská speváčka Jah9. Jej následné účinky akoby ovplyvnili „Love in the Dark“, zmyselnú skladbu s psychedelickými dub-reggae efektmi.

Hudba Hollie Cook je ako stvorená k letným mesiacom. Dúfajme, že si nájde cestu aj k poslucháčom na Slovensku.

Róbert Gregor (foto: press Hollie Cook)