HOLLIE COOK POTVRDILA SVOJE KVALITY AJ NA TREŤOM ALBUME VESSEL OF LOVE

Hollie Cook - Vessel Of Love (Merge Records , 2018)

Hollie Cook - Vessel Of LoveBritská speváčka Hollie Cook je dcérou Paula Cooka, bubeníka punkovej skupiny Sex Pistols. Jej krstným otcom je Boy George a jej mama Jeni svojho času účinkovala v skupine Culture Club ako sprievodná speváčka. 

Svoju spevácku kariéru naštartovala Hollie Cook v roku 2005 v skupine Slits. V roku 2010 nahrala svoj prvý bezmenný album. Výraznejší úspech však dosiahla až o štyri roky neskôr s albumom Twice, ktorý produkoval hudobník a producent Prince Fatty. Niektoré piesne z tohoto albumu hráme v našom rádiu dodnes. Mnohí hudobní publicisti v súčasnosti považujú Hollie Cook za hlavnú postavu reggae vo Veľkej Británii. Vo svetovom kontexte vytŕča prinajmenšom nad hladinou priemernosti. Určitý stereotyp typický pre reggae v jej hudbe koluje, čo súvisí predovšetkým s rytmami, ako je to viac-menej aj v každom inom tanečnom štýle, no spestrujú ho prvky viacerých hudobných vplyvov. Je v nich podobnosť s aranžmánmi ranných albumov Grace Jones z legendárnych Compass Point Studios, čiže i so štýlom dub dvojice Sly And Robbie, no počuť aj Tom Tom Club, new wave, disco seventies i Hollie Cook 2018„baleársky“ ladený pop – a to všetko len v náznakoch, decentne podávané v loungeovom štýle.

Novinka Vessel Of Love je v poradí tretím albumom Hollie Cook. Neobsahuje síce skladby s jasne hitovým záberom, no sú akoby pokojným odpočinkom na pláži rajského ostrova. Produkoval ju Martin Glover (Youth), niekdajší člen skupiny Killing Joke, spoločne s Michaelom Rendallom. Ruku k dielu priložili aj výborný reggae gitarista Dennis Bovell a o bicie nástroje sa vo väčšine nahrávok postaral Prince Fatty. Texty piesní sú nápadité, vyhýbajú sa klišé a vyjadrujú aktuálne pocity speváčky. Prednosťou tohto albumu je i skutočnosť, že Hollie Cook zdokonalila svoj spevácky prejav. A ten znie skutočne skvele, nielen v skôr zverejnených skladbách ako Angel Fire alebo Survive, ale aj v ostatných ôsmich skladbách toho albumu.

Róbert Gregor (foto: press Hollie Cook)