HUDOBNÉ BRATSTVO DUA WINSTON MC ANUFF & FIXI

Winston McAnuff & FixiWinston McAnuff & Fixi – Big Brothers (Wagram/Chapter Two 2018)

61-ročný jamajský spevák Winston McAnuff  je synom katolíckeho kazateľa, v mladom veku spieval v gospelovom zbore. Od sedemdesiatych rokov minulého storočia patril k reggae hviezdam: nahrával s Inner Circle, Earl Sixteen a Derrick Harriottom. Žil v New Yorku, Londýne a na istý čas sa z hudobného biznisu vytratil. Vďaka reedícii starých nahrávok francúzskym vydavateľstvom Makasound sa neskôr vrátil na scénu s umelcami ako Mad Professor a Horace Andy. Napokon sa usadil v Paríži. V roku 2007 sa spoznal s francúzskym akordeonistom Fixim a výsledkom ich prvej spolupráce bol album „Paris Rockin“. Do širšieho povedomia verejnosti sa dostali najmä vďaka druhému spoločnému dielu, ktoré vyšlo v roku 2013 pod názvom „A New Day“. Vo Francúzsku i v ďalších svetových krajinách sa stalo bestsellerom a jeho chytľavé skladby ako „Garden Of Love“, „I´m Rebel“ i ďalšie dodnes hráme aj v našom rádiu.

Vzťah dvojice Winston McAnuff & Fixi sa dá zhrnúť dvomi slovami – hudobné bratstvo. Na albume „Big Brothers“ hovoria títo hudobníci o intimite a sebadôvere, ktorá medzi nimi počas dlhoročnej spolupráce vznikla a ktorá je podmienkou ich tvorivej regenerácie.

Winston McAnuff & Fixi 2018Pri nahrávaní nových skladieb vo francúzskom meste Calais im asistovali všestranní hudobníci ako Olivier Araste zo skupiny Lindigo a bubeník Cyril Atef. Jednotlivé skladby pôsobia rozmanitejšie a sú oproti minulosti viac uhladené. V nahrávkach dominuje Winstonov spev a Fixiho klavír, ktorý je miestami podfarbený zvukom akordeónu. Výsledný „sound“ preto možno niektorých poslucháčov zaskočí, pretože v minulosti bol popri speve dominantný najmä zvuk akordeónu.

Prvým singlom z nového „desaťpesničkového“ albumu sa stala skladba „Big Brother“. Charakterizuje ju kubánsky rytmus čača, hopkavo znejúce klavírne pasáže a chytľavá melódia. Pieseň „Black Bird“ pôsobí takmer ako hypnotická detská uspávanka. Skladby ako „Sweet love of me“ a „My Angel“ sú venované ženám a sú zároveň i oslavou lásky. V piesni „One Note“ hosťuje Pongo, angolská speváčka pôsobiaca v Lisabone. Za spomenutie stojí aj skladba „Crying Of Love“, ktorá svojou atmosférou pripomína úspešný album „A New Day“.

Väčšinu textov, ktoré sa na albume nachádzajú, napísal Winston počas cestovania na Jamajke. Hudba vznikala pri spoločných stretnutiach oboch umelcov. I keď v porovnaní s minulosťou pôsobí o niečo „prvoplánovejšie“, nevytratila sa z nej dávka spirituality.

Róbert Gregor (foto: press)