HUDOBNÝ TIP OD MATEJA LAUKA – A PLACE TO BURY STRANGERS

APlaceToBuryStrangers_TransfixiationA Place to Bury Strangers – Transfixiation (Dead Oceans 2015)

Newyorské trio A Place to Bury Strangers vzniklo pred trinástimi rokmi, no najväčší obdiv si získalo s albumom Exploding Head, ktorý nahralo v októbri 2009. Kapela koncertovala so skupinami Nine Inch Nails a Brian Jonestown Massacre. Spomínaný vydarený album zarezonoval aj v našich končinách, predovšetkým vďaka skvelým songom ako Deadbeat či Keep Slipping Away.

Teraz toto trio nahralo nový album Transfixiation, ktorý obsahuje jedenásť do hlukových stien ponorených skladieb.  Niektoré sú akoby ťažšími kalibrami, ako napríklad krátka, no zvukovo zašpinená Love High, ale aj výrazná šesťminútová Deeper, kde gitarové efekty pracujú na plné obrátky už od samotného úvodu a pridáva sa do temnoty zahalený spev. Zaujať má šancu aj song We’ve Come So Far, ktorý pripomína staré dobré časy kapely, ktorej sa páči, keď všetko v ich muzike tlmí shoegazová hmlovina rozprestierajúca sa všade naokolo.

A Place to Bury Strangers týmto albumom vysoko zdvihnutú latku síce nepreskočili, no na druhej strane sú stále svojskí a jedineční.

Matej Lauko