INICIATÍVA ‘ABY KULTÚRA ŽILA’ PREDSTAVÍ SVOJ PRVÝ ONLINE FESTIVAL

Iniciátori novej platformy tak chcú pomôcť umelcom v núdzi preklenúť existenčné problémy.

Iniciatíva ‚Aby kultúra žila’, ktorá vznikla na podnet fotografa a džezového hudobníka Petra Konečného ako prirodzená reakcia na krízovú situáciu spôsobenú koronavírusom, pripravuje prvý online festival.

Známy umelec tak chce spolu s ďalšími iniciátormi platformy – fundraising konzultantkou Zuzanou Suchovou, Michalom Švihrom z ticketingovej platformy Tootoot.fm, Ondrejom Gečem z vydavateľstva Slnko records, projektovou manažérkou Tatianou Kravčenko a Danielou Grečnerovou z House of Ukulele – pomôcť umelcom v núdzi preklenúť existenčné problémy v náročnom čase. Nový formát festivalu prinesie podľa nich kultúru bližšie k fanúšikom a fanúšičkám bezpečne a bez rizika šírenia nákazy.

V najbližších dňoch sa tak budú môcť fanúšikovia tešiť na viacero domácich ‘gaučových koncertov’ umelcov, ktorí im zahrajú z priestoru svojho domova.

Prvý domáci live stream koncert odohrala vo štvrtok z New Yorku slovenská džezová speváčka Hanka G. V piatok mala live stream koncert slovenská multiinštrumentalistka Lenka Molčányiová a akonáhle to podľa slov iniciátorov platformy situácia dovolí, na rad príde aj virtuálny festival, ktorý by mal umelcom umožniť odvysielať koncert z pódia s profesionálnym ozvučením a svetlom, pričom však budú zabezpečené všetky aktuálne nariadenia.

„Festival reflektuje súčasnú situáciu okolo koronavírusu, ale jeho cieľom je zároveň vytvoriť niečo dlhodobé – inovatívny formát na šírenie hudobného obsahu, ktorý môže fungovať, aj keď kríza pominie a priniesť potenciálne príjmy umelcom aj zážitky fanúšikom a divákom,“ povedal Alexander Čerevka z vydavateľstva Slnko records. „Vieme, že tento stav nebude trvať chvíľu a následky budeme musieť znášať ešte dlho.

Aj nás sa to bytostne týka, nielen osobne, keďže mnoho ľudí v kríze osobne poznáme, ale aj profesionálne. Preto chceme pomôcť umelcom a ľuďom z pridružených profesií a dávame k dispozícii naše technológie a platformu na šírenie live vysielaní koncertov a na realizáciu výzvy na podporu – symbolicky, cez vstupenky,” doplnil Švihra z Tootoot.fm. „Umelci nám to vrátia krásou. Ak by bola situácia opačná, hrali by v náš prospech zadarmo na benefičných akciách. Nikdy ich nebolo treba prosiť. Spravili to stokrát a spravia to zas. Sme na rade. Pridajte sa,” uzavrel Konečný, ktorý spolu s ostatnými iniciátormi platformy zároveň vyzýva fanúšikov a fanúšičky, aby svojich obľúbených umelcov podporili zakúpením pamätnej vstupenky na akýkoľvek live stream pod záštitou iniciatívy.

Vďaka tejto výzve sa podarilo do dnešného dňa vyzbierať už viac ako 2400 eur a zbierka stále pokračuje. Viac informácií záujemcovia a záujemkyne nájdu na http://bit.ly/kultura_zije_blog.

Daniela Grečnerová (foto: archív)